Alergie je imunitně podmíněná nadměrná přecitlivělost, při které je reakce imunitního systému okamžitá a silná. Například alergie na ořechy nebo včelí bodnutí.
- Projevuje se obtížným dýcháním, vyrážkou, otoky či rýmou.
Na rozdíl od toho intolerance nevzniká jako reakce imunitního systému. Projevuje se zpočátku nenápadně a zcela se rozvine až po delším čase. Způsobuje ji nedostatečná funkce či tvorba určitého konkrétního enzymu. Typickým příkladem je absence střevního enzymu na zpracování mléčného cukru, kterou trpí pacienti s intolerancí laktózy. Intoleranci laktózy je možno potlačit omezením konzumace mléčných výrobků. Případně je ze své stravy zcela vynechat.
- Mezi běžné příznaky intolerance patří migrény, otoky, únava či zažívací potíže.
Jak se zbavit alergie na pyl? A je to vůbec možné?
Ucpaný nos, rýma, kýchání a oteklé oči, to většinou znamená jen jedno. Pylová sezóna, která je pro mnohé alergiky noční můrou, je tu. Už pár týdnů jede na plné obrátky. Problémem jsou kvetoucí stromy a trávy, jejichž pyl se dostává do dýchacích cest alergika a spouští příznaky. Pyl stromů se může objevit již začátkem roku – leckdy už v únoru, kdy kvete například líska.
Alergenní imunoterapie
Řešením pro alergika může být alergenní imunoterapie. Jejím principem je vyvolat v těle alergika toleranci na alergen, v tomto případě pyl, a to tak, že jsou mu pravidelně podávány přesné dávky alergenu, který mu způsobuje potíže. Organismus alergika si na alergen postupem času přirozeně vybuduje toleranci a člověk alergií postupně nemusí trpět vůbec. Nevěděli jste o této možnosti? Zeptejte se na alergenovou imunoterapii svého praktického lékaře či alergologa! Pylu se totiž v pylové sezoně (narozdíl od konzumace mléčných výrobků v případě intolerance laktózy) vyhnout prakticky nelze.