Panická ataka se vyskytuje velmi často, ale stále se o ní ví jen málo. Záchranáři na pohotovostech by mohli vyprávět mnoho příběhů o lidech, kteří přicházejí s podezřením na infarkt, mozkovou příhodu nebo kolaps, jen aby se nakonec ukázalo, že jde o panickou ataku. Tyto stavy jsou na první pohled téměř k nerozeznání. Lékaři v nemocnici však po vyšetření často docházejí k závěru, že příčina těchto problémů je psychická. Je tedy potřeba řešit ji v hlavě, nikoli na těle.
Fyzické projevy panické ataky
Panická ataka patří mezi psychiatrická onemocnění, přestože se projevuje fyzickými symptomy. Ty mohou být velmi intenzivní a zahrnují slabost, bolest na hrudi, pocit dušení, bušení srdce a studený pot. Člověk má pocit, že umírá, a často volá záchrannou službu na číslo 155. Po příjezdu do nemocnice a napojení na přístroje se obvykle ukáže, že fyzická příčina chybí a jde o psychický problém.
Kořeny jsou v chronickém vyčerpání
Panická ataka je důsledkem dlouhodobého chronického vyčerpání. Tento stav spouští stresovou reakci bez zjevné příčiny. Náhle nastupující fyziologické změny, jako je bušení srdce, sevření hrdla a studený pot, jsou na kognitivní úrovni zaregistrovány a začínáme jim věnovat zvýšenou pozornost. To je klíčový moment, kdy si uvědomujeme svůj stav a začínáme mít úzkostné myšlenky typu „Infarkt? Omdlím? Umírám?“
Emoční a fyzická reakce
Na emoční úrovni se dostavuje strach, panika a úzkost. Tělo reaguje hyperventilací, tedy zrychleným dýcháním, což vede k hypokapnii, tedy snížení koncentrace oxidu uhličitého v krvi. Mozek začne vysílat poplach a tělo přestává fungovat normálně. Panická ataka dosahuje vrcholu během 15 minut od prvotní reakce, kdy často přijíždí sanitka.
Hledání správné pomoci: Nezavolejte sanitku, ale psychiatra
Pacienti by měli hledat prvotní pomoc u psychiatra. Najít odborného lékaře, který přijímá do péče a najde ve svém diáři volný termín, je ale složité. Pomocnou ruku vám podá soukromá klinika AdiCare v Brně. Objednejte se na sezení psychoterapie Brno a budete mít zajištěnou základní péči, která vám pomůže další možné záchvaty paniky obstojně zvládnout.
Prvotní konzultace a diagnostika v AdiCare
Léčbě v centru AdiCare předchází nezávazná vstupní a diagnostická konzultace. Ta zahrnuje diagnostický rozhovor a písemné testy, které jsou vybírány na základě rozhovoru a zasílány klientovi e-mailem. Tímto způsobem se předchází nepříjemným pocitům, které může nový klient kliniky mít. Mluvení o svých potížích v cizím prostředí a s neznámým člověkem může vzbuzovat stres či úzkost, což v AdiCare dobře vědí. Po vyhodnocení počátečního stavu odborník nastaví terapeutický plán, který je vždy diskrétní a bez následných záznamů do oficiální zdravotní dokumentace. Terapie v AdiCare je tak zárukou naprostého soukromí.