Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Rodina a cestování

Jak často koupat psa?

Nejenom majitelé rodinných domů, ale i mnozí obyvatelé panelákových bytů si nedovedou představit svůj život bez pejska. Jenže čtyřnohý miláček, to nejsou jenom radosti, ale také starosti a povinnosti. Jednou z povinností je také koupání psa, které souvisí s péči o srst, a nejen s ní. 

Zatímco někteří psi pobyt ve vodě přímo zbožňují, jiní mají z vody hrůzu. Ti první rádi vběhnou klidně i do studené řeky, dostat do vany nebo sprchy ty druhé, však může být nadlidský úkol. Nakonec se to ale vždycky nějak podaří. Co byste tedy měli vědět o koupání psa?

Kdy s koupáním psa začít

Pejska můžete začít koupat, jakmile dosáhne věku dvou měsíců. Pejska můžete koupat i v případě, že to nepotřebuje. Čím dříve ho s vodou začnete seznamovat, tím lépe. Jakmile však začne být srst psa matná, jakmile začne páchnout, neotálejte – na psí koupel je nejvyšší čas.

Jak často koupat krátkosrsté psí plemeno?

Krátkosrstá plemena mají tu výhodu, že jejich srst žádnou zvláštní péči nepotřebuje. Psa s krátkou srstí stačí díky dobré samočistící schopnosti vykoupat dvakrát do roka, jinak může docházet k přílišnému odmašťování srsti. Nejde jen o to, že srst tohoto pejska nebude kvůli přílišnému odmaštění pevná a lesklá. Když totiž takový pes venku zmokne, srst ho neochrání a následně bude náchylnější k nachlazení. 

Pokud máte psa milujícího vodu, v rybníce, řece nebo tůni se samozřejmě namočit může. Obzvlášť, když rád plave. Při venkovním koupání nepoužíváte šampon, takže k žádnému odmaštění srsti nedojde. 

Pokud psa neuhlídáte, a on se venku extrémně zašpiní, pokud trpí kožními parazity, například blechami, nezbude nic jiného, než ho koupat častěji.

Jak často koupat dlouhosrstá psí plemena

Psi s dlouhou srstí si zaslouží koupel 1x za 14 dní. Dlouhosrstá plemena nemají takovou samočistící schopnost, jakou je obdařena srst plamen krátkosrstých. 

Chcete-li se častému koupání svého psa s dlouhou srstí vyhnout, nechcete-li nebo nemáte-li čas neustále vyčesávat nečistoty z jeho srsti, nechejte svého pejska ostříhat. Když ne v zimě, tak alespoň během letních měsíců mu ostříháním porostu určitě prospějete. Jeho kožich se vám bude mnohem lépe udržovat.

Pomocníci při koupání

Kvalitní šampon

Na koupání psa si pořiďte psí šampon. Rozhodně nikdy nepoužívejte šampon, kterým si myjete vlasy vy, byť by byl sebekvalitnější. Nejlépe uděláte, když zvolíte psí šampon přímo na typ srsti vašeho chovaného plemene. Dnes je k dostání i celá řada speciálních šamponů na blechy a další parazity. Ve specializovaných prodejnách a e-shopech vám vždy ochotně poradí. 

Vanička, vana, protiskluzová podložka

Nejlépe je koupat psa v dětské plastové vaničce. Můžete ho samozřejmě koupat přímo ve velké vaně. V tom případě vždy používejte protiskluzovou podložku. 

Protože svého čtyřnohého miláčka nebudete chtít určitě ani opařit ani nachladit, ověřte si, že voda na koupání má zhruba 40 stupňů Celsia.

Kartáče, žínky, osušky …

Po koupeli psa zabalte do osušky. Vyčistěte mu uši, ostříhejte chloupky a zkraťte drápky, je-li to již nutné. Zatímco v zimě po koupeli psa rozhodně nepouštějte ven, během letních měsíců můžete celou koupel ve vaničce provádět třeba na zahradě. V zimě je nejlepší realizovat koupel navečer, kdy je doma zatopeno a pejsek může pohodlně uschnout. Pokud váš čtyřnohý kamarád nemá strach z hluku, můžete u dlouhosrstého plemene použít na vysušení fén. Je však potřeba zvolit přiměřeně teplý vzduch, tedy ani příliš horký, ani moc studený.

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button