Léto, to je voda a opalování. Zároveň však také opatrnost a používání opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem. Umíte se opalovat zdravě?
Týden, dva u moře – sen téměř každého z nás
I přes útočící koronavirus se mnohým přání přece jen splní. Svou náruč otevřelo například Chorvatsko se svým neodolatelným Jadranem. Už se také nemůžete dočkat, až si najdete své místečko na pláži? Až si po dlouhé a úmorné cestě odpočinete na hřejivém slunci? I když je zřejmě vaše touha po pořádném opálení opravdu silná, pamatujte na úskalí, která opalování může přinést.
Sluneční paprsky ano, ale …
Když jsem loni putovala kolem moře z Bašky Vody až do Makarské, míjela jsem nejen naháče na nudaplážích a nudaplážičkách, ale i ty takzvaně „normální“ v plavkách a bikinách, a dokonce nemálo těch, kteří svou kůži chránili dlouhým tričkem nebo lehounkou košilí s dlouhými rukávy. Možná právě ti poslední správně usoudili, že není dobré nechat na sebe pálit ostré paprsky slunce a zadělávat si tak na rakovinu kůže. Před sluncem, které je sice zdrojem tolik důležitého vitamínu D, je třeba se přiměřeně chránit.
Chce to kvalitní opalovací krém
Opalování k létu bezesporu patří. Bez kvalitního opalovacího krému to však nejde. Spálit se hned první den, to určitě není ta nejlepší varianta. Na pozoru by se měli mít zejména blonďáci a všichni, kteří mají světlejší kůži. Nejlepší je znát svůj fototyp. Podle něj si pak člověk může obstarat účinný opalovací krém s vhodným ochranným faktorem:
- mastné pleti nejlépe vyhovují krémy a emulze ve spreji,
- suchá pleť si žádá mastnější opalovací krém.
Ve vodě se před sluncem neschováte
Pokud si myslíte, že se ve vodě před slunečními paprsky ukryjete, mýlíte se. Voda sluneční paprsky přitahuje a až do hloubky půl metru pronikne víc jak 40 procent slunečního záření. Je tedy velká pravděpodobnost, že si záda ve vodě spálíte rychleji než při opalování na plážovém lehátku.
Dermatologové varují
Obličej si raději cíleně neopalujte. Nejde jen o to, že vaše pleť bude mnohem rychleji stárnout (ultrafialové paprsky pleť vysušují, ničí kolagenová a elastinová vlákna ve spodní vrstvě kůže, kůže přestává být pevná a pružná, začnou se tvořit vrásky), může také onemocnět nádorovým onemocněním.
Chraňte svůj obličej opalovacím krémem s co nejvyšším ochranným faktorem. A Pamatujte si: neplatí přímá úměra – čím více krému, tím vyšší ochrana. Důležité je průběžné aplikování krému.
Když se slunci neubráníte
Pokud se přece jen spálíte, nezapomeňte svou kůži neustále ochlazovat, například mokrou osuškou. Aby se pokožka vzpamatovala, je třeba spálenou kůži chránit před sluncem minimálně další tři dny. Dobrou službu poskytnou přípravky s panhtenolem. Sáhněte po těch ve spreji, abyste se spálené pokožky nemuseli dotýkat.