Zelené natě a bylinky nemají při přípravě jídel pouze estetickou úlohu (na zdobení pokrmů studené a teplé kuchyně), ale tvoří i cenný zdroj vitamínů, minerálních látek a éterických olejů, které dodávají jídlům specifickou chuť, podporují trávení, a některé mají dokonce i léčivé účinky. Právě teď je ten nejlepší čas pro uchování bylinek a zelené natě na zimu. Nejlepším způsobem je mrazení.
Bylinky a zelené natě vhodné k mrazení
Bez problémů mrazíme zelenou petrželku, celer, pažitku, kopr, libeček, majoránku, rozmarýn, oregano, saturejku a tymián.
K mrazení používáme zdravé zelené listy natí (petrželku, celer…) a bylinky před kvetením.
Způsoby mrazení bylinek a zelených natí
- Bylinky jemně opereme, osušíme a nadrobno nasekáme. Malé množství na jedno použití zabalíme do alobalu, úsporně narovnáme do mikrotenového sáčku a zmrazíme.
- Usekané natě a bylinky nasypeme do malých nádobek, například na přípravu ledu, zalijeme vodou a zmrazíme. Po zmrazení vyklopíme, jednotlivé kostky můžeme (nemusíme) zabalit do alobalu, uložíme do mikrotenového sáčku a dáme do mrazničky.
- Natě a bylinky nesekáme, ale skládáme celé do mikrotenového sáčku a zmrazíme. Před použitím vyjmeme, válečkem na těsto nať rozdrtíme přes sáček, přesypeme ji do kelímku a lžičkou si vždy odebereme tolik, kolik potřebujeme.
Doba skladování zmrazených bylinek a zelených natí je cca šest měsíců.
Mražené natě a bylinky používáme do polévek, majonéz, studených a teplých omáček, pomazánek a různých salátů.
Bylinkové máslo
K přípravě můžeme použít libovolnou nať nebo bylinku.
- Máslo s natí nebo bylinkou utřeme do pěny.
- Dáme na mikrotenový sáček, stočíme do válečku o průměru 2,5 až 3 cm a necháme v chladničce ztuhnout.
- Ztuhlý váleček nakrájíme nožem na plátky 0,5 až 1 cm.
- Mezi jednotlivé plátky vložíme alobal, celé zabalíme znovu do alobalu, vložíme do mikrotenového sáčku a uložíme do mrazničky.
Takto připravené bylinkové máslo vydrží zhruba tři měsíce. Můžeme ho používat na přípravu ryb, drůbeže, na dochucení vařených brambor a podobně. Dobrou chuť!