Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zprávy

Jak vybrat správné udidlo pro koně? 

Skvěle padnoucí udidlo je důležité pro bezproblémovou komunikaci s koněm. Avšak vybrat ideální udidlo pro koně není vůbec jednoduché, o čemž ví i řada zkušených jezdců. Výběr správného udidla pro koně je totiž závislé na mnoha faktorech.  A na co byste se tedy měli při výběru udidla zaměřit? 

Jakým parametrům věnovat pozornost? 

Při výběru udidla pro koně jsou důležité především 3 parametry, mezi které patří: 

  • Velikost udidla

Jedním z hlavních parametrů udidla je velikost, kterou lze snadno zjistit pomocí provázku. Provázek s uzlíkem vložíte do huby koně, aby se dotýkal koutku a pak si poznačíte vzdálenost na straně druhého koutku. Provázek pak jednoduše změříte. Správná velikost je důležitá, jelikož při užití malého udidla by mohlo dojít ke skřípnutí koutku huby koně. 

  • Lomení udidla 

Druhým parametrem je lomení. Zde je vhodné se obrátit na zkušeného chovatele koní, který dokáže pohmatem určit vhodnou variantu. Určujícím prvkem při výběru lomení je tvarované patro koně. Při nesprávném výběru lomení by mohlo totiž dojít k odření patra. 

  • Tloušťka udidla

Nakonec je třeba vzít v úvahu tloušťku udidla pro koně. Při výběru vhodné tloušťky udidla je myslet především na pohodlí koně. Vhodné je začínat zejména s širokými udidly, které jsou šetrnější. Úzké udidlo je totiž ostřejší a používá se v případě, že kůň nereaguje na udidlo. Při výběru udidla je třeba však vždy brát v potaz individuální potřeby koně, včetně plemena koně. 

Nejpoužívanější druhy udidel

Na trhu existuje několik druhů udidel, jež každé z nich funguje trochu jiným způsobem. Mezi nejběžnější a nejpoužívanější typ udidla patří především stihlové udidlo, u nichž se kroužek volně protáčí. Často se dává mladým koním jako první udidlo. Mezi další druh se řadí udidla typu oliva, u níž nedochází k protáčení kroužků, takže jeho působení je silnější než v případě stihlového udidla. Obdobně působí také udidlo typu déčko. 

Dalším často užívaným druhem jsou udidla typu sněhulák, která se uplatňují při různých typech tréninku. Mezi často užívané druhy patří také roubíková udidla, která mají delší ramínka a více působí po stranách huby koně a zabraňují prokluzování. Při drezurách se využívají nejčastěji drezurní páková udidla. Ve skokovém ježdění se pak nejčastěji užívají pelham udidla. 

Široký výběr udidel najdete na e-shopu Equestrians či v jejich kamenném obchodě na Smíchově, kde vám pomohou s výběrem. 

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button