O alergiích se omluví především v jarních a letních měsících. Dokonce televizní zpravodajství (pylová zpravodajství) nás varují před nebezpečnými alergeny, které právě útočí v plné síle. Řeč je však převážně o rostlinných alergenech (pylech) a vzdušných plísních. S alergeny se však setkáváme celoročně. Mnohé z nás také celoročně trápí. Pojďme si říci, o které alergeny jde, jak se projevují a jestli lze zmírnit příznaky alergie například kvalitním povlečením.
Alergie – základní pojmy
- Alergie je stav přecitlivělosti na některé látky, které se nazývají alergeny.
- Mezi nejtypičtější projevy alergie patří rýma, pálení a slzení očí, dušnost a vyrážka.
- Alergie jsou vyvolány tělesným dotykem, potravinami, nejčastěji však vdechnutím, kdy se alergen do těla dostane dýchacími cestami.
- Nejrozšířenější alergeny jsou domácí prach, rostlinné pily, srst a pokožka domácích zvířat, plísně.
Roztoči v domácím prachu
V domácím prachu bývá ode všeho trochu. Největším problémem jsou ovšem roztoči žijící v prachu. Pouhým okem neviditelní roztoči jsou příbuzní s klíšťaty a pavouky. Živí roztoči však nejsou nebezpeční; alergické reakce vyvolávají především jejich výměšky, které zůstávají na kobercích, nábytku a v posteli, a těla mrtvých roztočů.
Ostatní alergeny v domácnosti
Rostlinné pyly se dostávají do bytu spolu se vzduchem, psi a kočky ztrácejí chlupy, v tmavých a vlhkých místech, například pod kobercem nebo ve sklepě, se rozrůstají plísně. Dostane-li se kterýkoli z těchto alergenů do dýchacích cest, může u citlivých jedinců vyvolat alergické příznaky – zejména kýchání a kašel.
V každém domě či bytě se nemusí vyskytovat hned všechny alergeny této čtyřčlenné základní skupiny, ale v každém prostoru, který není hermeticky uzavřený, najdeme alespoň některé. Můžeme se tedy vůbec těchto dotěrných spolubydlících zbavit, nebo jsou spousty přecitlivělých lidí odkázány k věčné rýmě, kašli a slzení očí?
Zachovejte klid! Potíže spojené s alergiemi můžete omezit na minimum. Jak?
1. Příznaky alergií je možné léčit
Alergologové často nabízejí pacientům antihistaminika, v těžších případech spreje obsahující kortikoidy. Tyto léky umožňují alergikovi zvládnout bez alergických příznaků i zvlášť rizikové situace, kdy je vystaven intenzivnímu kontaktu s alergenem.
Alergik se však může “léčit” i sám. Jednou z nejúčinnějších doporučovaných metod obrany před pily, plísněmi a roztoči je instalace klimatizace v bytě.
2.Alergie a domácí klimatizace
Klimatizace vlastně splňuje hned dvojí úkol:
- jednak vysušuje vzduch, a tím vytváří horší podmínky pro množení roztočů a plísní;
- dále zajišťuje přísun filtrovaného vzduchu, očištěného od drobných alergenů a zároveň ochlazovaného.
Největší předností klimatizace je, že umožňuje větrání bytu bez otevírání oken, a tak zamezuje, aby se dovnitř dostal prach a rostlinné pyly.
3.Alergie a klimatizace v autě
Stejný význam má i klimatizace osobního vozu. Pokud vám působí dýchací potíže a kýchání už samotná procházka na čerstvém vzduchu, určitě si umíte představit, co nastane, když se budete pohybovat mračnem pylu rychlostí desítek kilometrů za hodinu. Instalovaná klimatizace v autě nepochybně pomůže každému cestovat bez větších potíží.
4.Alergie a sušička vzduchu
Ne příliš vlhký, čistý vzduch v domě snižuje nebezpečí pylů, plísní, zvířecích chlupů, roztočů a prachu.
5.Alergie a zvlhčovač vzduchu
Je však třeba pamatovat na to, že za určitých okolností může být příliš suchý vzduch v pokoji nevhodný, protože zhoršuje stav sliznic dýchacích cest. To se týká zejména malých dětí, zvlášť v době infekcí. Pokud se příliš suchý vzduch projeví nepříznivě u malých dětí nebo jiných členů rodiny, doporučuje se umístit vedle jejich postele malý zvlhčovač vzduchu.
6.Alergie a domácí zvířata
Všeobecně rozšířená je u alergiků citlivost na srst a kůži domácích zvířat. Nejjednodušším řešením by samozřejmě bylo předat svého miláčka, jak se říká, do dobrých rukou. Pokud to však není možné, musíme se snažit nepřicházet do přímého kontaktu se srstí. Někdy stačí, když zvíře projde místností jednou za týden, aby se u člověka, který k tomu má sklon, objevila alergická reakce.
7.Alergie – roušky a ochranné masky
Dobrým řešením je použití roušek a ochranných masek v době, kdy se věnujeme činnostem, při kterých bychom mohli přijít do styku s alergeny. Takto se můžeme chránit například při luxování nebo při práci na zahradě.
8.Alergie – povlaky a matrace
Dalším nutným opatřením je zabezpečení lůžkovin. Vzhledem k tomu, že roztoči přímo milují pokrývky a polštáře z peří, dobře se jim žije v matracích a dekách, je třeba tyto pravidelně čistit a prát. Díky kvalitnímu povlečení, dostatečnému praní, větrání a péči o ložní prádlo, zabráníte šíření množství alergenů.
9.Alergie a praní
Povlaky na polštáře a přikrývky perte často v horké vodě, nejlépe každý týden, případně alespoň jedenkrát za 14 dní. Čas od času vyčistěte matraci a nechte ji pořádně vyvětrat. Množství alergenů v domácnosti snížíte i tím, že dáte peřiny a povlečení vyvětrat v zimě na mráz.
10.Alergie a koberce
Osoby citlivé na prach, chlupy nebo plísně by se měli co nejrychleji zbavit koberců. Koberce jsou totiž dokonalým úkrytem pro roztoče, plísně, rostlinné pyly i chomáče chlupů. Dnes již existuje spousta skvělých podlahových krytin, které koberce nejen nahradí, ale dokonce svou kvalitou a pohodlnou údržbou i předčí.
11.Vyhraďte si jednu místnost jako azyl
Poslední rada zní: pokud je to možné, měl by mít alergik jednu místnost v bytě nebo domě sám pro sebe:
- v létě musí být takový pokoj vybaven klimatizací,
- podlaha musí mít omyvatelnou krytinu,
- nesmí se otevírat okna,
- musí se zavírat dveře.
Jak vidíte, alergické projevy se dají docela dobře potlačit. Stačí se jen řídit výše uvedenými pravidly.