Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Móda a styl

K pojištění šperků a jiných cenností postačí i pojištění domácnosti

Tak schválně: máte doma nějaké cennosti, o které byste nikdy nechtěli přijít a které pro vás mají i emoční hodnotu? A dáváte na ně pozor? Někdy se může jednat o šperky, které mají nevyčíslitelnou cenu jen pro vás osobně, neboť s nimi máte spojeny vzpomínky na své blízké či představují nedílnou součást rodinného dědictví. Nebývá ovšem úplně výjimečné, že se mezi šperky po babičce objeví skutečné poklady. Takovým kouskům byste měli dopřát jak náležitou péči a servis, tak vhodné pojištění.

Pojištění šperků, klenotů a jiných cenností v rámci pojištění domácnosti

Pojistit šperky, které máte doma, přitom není nijak složité a zvládne to skutečně každý. S trochou nadsázky lze dokonce konstatovat, že dvě třetiny lidí v ČR už své domácí a rodinné cennosti pojištěné mají. Na 65 % procent Čechů totiž má sjednáno pojištění domácnosti, které se ve své podstatě vztahuje i na šperky či jiné cennosti, které se u vás doma nacházejí. Nicméně k tomu, aby vaše pojištění domácnosti skutečně a spolehlivě pokrylo případné škody na cenných špercích, je nezbytné, aby bylo také vhodně nastaveno.

Základním předpokladem je, abyste při sjednávání pojištění domácnosti počítali v rámci pojistného krytí také s položkou šperků a adekvátně nastavili odpovídající výši limitů plnění. Nezapomínejte ale ani na způsob zabezpečení cenností, který při pojistné události také hraje roli. 

Nezapomeňte proto při nastavování parametrů pojištění domácnosti do celkové hodnoty pojištěných movitých věcí zahrnout a započíst všechny cennosti — snubní prsteny, řetízky, náušnice, stejně jako další šperky a klenoty. Pojistný limit by tak měl být schopen pokrýt případnou krádež všech cenností.

Jak zjistit a správně odhadnout cenu šperků?

Pojišťovna po vás sice při sjednávání pojištění v běžných situacích žádné potvrzení či oficiální odhad ceny vyžadovat nebude, nicméně u tzv. věcí zvláštní hodnoty se hodí, abyste — pro případ budoucí pojistné události — takový dokument případně po ruce měli. V některých případech, kdy se například jedná o umělecky cenné šperky velmi vysoké hodnoty, se dokonce bez oficiálního odhadu ceny neobejdete.

S odhadem či určením ceny vašich šperků vám mohou pomoci jak zkušení klenotníci a zlatníci, nebo se můžete obrátit na certifikovaného znalce, který danou cennost posoudí a navíc vyhotoví i specializovaný posudek. V případě věcí unikátního charakteru s vysokou pojistnou hodnotou je třeba mít v ruce i doklady. Například certifikát, posudek či doklad o zakoupení či dědictví.

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button