
Jste nadšenci do šití, úprav a oprav oblečení? Pak se neobejdete bez správného šicího stroje. Pojďme si společně projít jednotlivé typy a představit jejich hlavní výhody, abyste načerpali inspiraci. Pojďme se do toho pustit!
Nehledejte univerzální stroj
Každý, kdo se věnuje šití, vám potvrdí, že neexistuje nic jako univerzální šicí stroj. Výběr konkrétního produktu tedy musí odpovídat vašim konkrétním potřebám, stylu práce i očekávaným funkcím. My se nyní společně podíváme na tři hlavní typy strojů, přičemž každý z nich má své specifické využití. Který model se hodí na běžné šití? Jaký stroj využijete pro zdobení látek nebo třeba začišťování okrajů?
Klasické šicí stroje
Pro každou švadlenu je naprostým základem klasický šicí stroj. To je bez debat. Jde o multifunkční přístroje pro základní práci s textiliemi. V této kategorii jsou dobrým příkladem šicí stroje Brother, které přichází v nenáročné domácí i profesionální variantě. Tato mechanická zařízení nabízí široké spektrum stehů – některé modely mají 14, jiné 17, nebo dokonce 50 různých typů. S pomocí jednoduchého nastavení si zvolíte pevné, dekorativní či klasické stehy. Záleží jen na vašich požadavcích v daný okamžik.
Kromě toho umožňují i šití knoflíkových dírek ve čtyřech krocích, díky čemuž ušetříte desítky hodin času. Dočkáte se také funkce úpravy napětí nitě, šití dvojjehlou a celé řady dalších vychytávek. Propracovanější modely zvládnou prošít i silnější materiály, jako je riflovina. Pokud hledáte kvalitní domácí šicí stroj, Brother nabízí dostupné varianty již kolem tří tisíc korun.

Vyšívací stroje pro detailní zdobení
Chcete-li své výtvory ozvláštnit výšivkami a monogramy, nesmí vám uniknout ani vyšívací stroje. Na rozdíl od běžných šicích strojů se specializují na aplikaci dekorativních prvků na všemožné látky. Motivy si můžete navrhnout sami v počítačovém programu nebo zakoupit již hotové vzory od dodavatelů. Některé modely dokonce disponují wi-fi připojením, což usnadňuje přenos dat a propojení s vyšívacím softwarem.
I v tomto ohledu se vyplatí zmínit oblíbenou značku Brother, která se pravidelně umisťuje na předních příčkách nezávislých spotřebitelských testů (například ve známém D-Testu). Pořizovací cena vyšívacích strojů je oproti klasickým šicím parťákům vyšší – kvalitní modely začínají na dvanácti tisících korunách. Jedná se však o investici na dlouhé roky, která se vám bohatě vrátí. Obzvlášť v případě, kdy si budete šitím vydělávat.
Overlocky pro profesionální zakončení švů
Poslední důležitou kategorií produktů jsou overlocky Brother. Ty se starají o dokonalé začišťování švů, sešívání a stříhání látek v jediném kroku. Výsledkem je profesionálně zakončený okraj, který se netřepí a vypadá precizně. Šev se elegantně skryje dovnitř materiálu, což výrobku dodá vyloženě estetický vzhled. Alternativou k těmto strojům jsou coverlocky, které vytváří pevné a pružné spoje pomocí dvou rovných stehů a smyček na rubové straně látky.
Jak vybrat pravý model?
Možností před vámi leží opravdu mnoho a kompletní výčet všech funkcí jednotlivých variant by vydal na samostatnou knihu. Proto vám doporučujeme projít si nabídku přímých prodejců šicích strojů Brother (stačí kliknout na některý z výše vložených odkazů). Na jejich webových stránkách najdete všechny zmíněné možnosti – od cenově dostupných domácích modelů po profesionální varianty vhodné do krejčovských salonů. Každý produkt obsahuje podrobnou specifikaci, a to včetně výčtu dostupných programů a možností využití. Stačí si jen vybrat ten, který nejlépe odpovídá vašim potřebám.