Hledání stoprocentně efektivního léku proti Covid-19, neboli koronaviru, se začíná podobat hledání svatého grálu. Snad jen s tím rozdílem, že svatý grál je spíše legendou, zatímco šance na nalezení léku na koronavirus je veliká, ba dokonce téměř jistá, jen je otázkou KDY?? Různé vědecké laboratoře dnes zkoumají rozličné formy medikamentů a látek, s větším či menším úspěchem. Do této skupiny nadějných patří i antimalarika.
Chlorochin a hydroxychlorochin
Ze skupiny antimalarik jsou nejvýznamnějšími léčivými látkami chlorochin a hydroxychlorochin. Jsou to odlišná léčiva a lidé si je často pletou. I tak se ale jedná o látky příbuzné, jak již naznačují jejich názvy. Hlavní rozdíly mezi nimi spočívají jak v pozitivních účincích, tak hlavně ve vykazovaných vedlejších účincích. Hovoříme o takzvaných antiprotozoech a imunomodulantech, které sloužily, a dodnes v některých oblastech slouží, k léčbě malárie. Dokážou ale pomáhat i při léčení artritidy a některých dalších onemocnění.
Z výzkumů vyplynulo, že chlorochin i hydroxychlorochin působí jako biologické antiviry a vykazují pozitivní aktivitu proti nemoci SARS, z čehož vědci usuzují, že by mohly fungovat také na koronavirus. Imunomodulační efekt obou látek však může být zodpovědný za poměrně velkou škálu nežádoucích účinků.
Chlorochin pak velmi pravděpodobně působí pouze v počátku onemocnění, v pozdější fázi se počítá s použitím dalších antivirových látek k celkovému vyléčení. Podobně i hydroxychlorochin je prokazatelně aktivní proti SARS a Covid-19, a to dokonce více než chlorochin.
Jisté je jedno, že testování obou potenciálních léků postupuje pomalu, především díky dosud ne zcela pochopenému mechanismu antivirového působení a rozhodně není jistotou, že by alespoň jeden z nich mohl být v budoucnu skutečně účinný a dokázal zcela vyléčit koronavirus. Nicméně naděje umírá poslední a samozřejmě, že je jsou zkoumány i další potenciálně účinné látky. Ať už třeba další z antimalarik azithromycin, či antivirotikum remdesivir.