Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zdraví

Nízký tlak (hypotenze) je protivný, ale ne nebezpečný

Dobrá zpráva pro všechny – lidé s nízkým tlakem žijí většinou déle.

  • Také vás provází nepěkná, ale možná ne tak docela bezdůvodná pověst typického ranního mrzouta? 
  • Jsou tři šálky s kávou hustou tak, že v ní stojí lžička, po ránu jediným prostředkem, který vás probudí?
  • Cítíte se i přes vydatný osmihodinový spánek po ránu unaveni a motá se vám hlava? 
  • Jen obtížně se soustřeďujete, jste bez elánu a občas vám hučí v uších? 
  • Rychlé postavení nebo prudká změna polohy vám způsobí zatmění před očima? 

Pak možná trpíte hypotenzí, jak lékaři nazývají nízký tlak krve. Tento „beztlaký“ stav se projevuje obzvlášť ráno po probuzení a nastávající denní program se pak v jeho světle jeví jako nezvládnutelná hora úkolů.

Hypotenze a její léčba

Výše uvedené potíže vás řadí do velké skupiny stejně postižených: 

  • hypotenze se dnes v řadě zemí léčí buď medikamentózně
  • nebo se původ všech těchto symptomů hledá spíše v některých psychosomatických a neuroticko-depresivních chorobách

Ani jedno však nemusí být správné. Proti nízkému tlaku krve se dá leccos udělat, a to i bez tablet nebo psychoterapie. Stačí jen trochu trpělivosti, protože úspěch se nedostaví ze dne na den. 

Až vám zase nepříjemně klesne tlak

Pomyslete si: ty potíže jsou subjektivně protivné, ale dávají mi šanci dožít se v průměru o deset let vyššího věku. Hodnoty tlaku krve pod 110/70 mm rtuťového sloupce sice snižují výkonnost, ale šetří stěny tepen, snižují riziko aterosklerózy a chrání před takovými chorobami, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice.

Příčiny nízkého tlaku by měl objasnit lékař

  1. Jestliže má váš nízký tlak původ v rodinné anamnéze nebo se prokazatelné příčiny nedají nalézt, hovoříme o primární neboli esenciální hypotenzi.
  2. Jako sekundární označujeme nízký tlak tehdy, když je způsoben nevhodnými léky, křečovými žilami, změnami počasí, nachlazením nebo silnou dehydratací, například při průjmech a podobně.
  3. Jen výjimečně se za příliš nízkým tlakem skrývají závažné choroby, jako poruchy trávení, srdeční vady, chronická onemocnění plic, nedostatečná funkce štítné žlázy, krvácející žaludeční vředy, nádory a poranění lebky nebo mozku. 

Ošetření v bodě tři neprodleně patří do rukou lékaře.

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button