Jedná se o specifický druh kódu, který se stále řadí mezi standardní čárové kódy. Jeho využití a přístupnost je ale mnohem větší, než je tomu u růžných dalších druhů čárových kódů. I to nakonec může za to, že je QR kód tak moc oblíbeným a preferovaným druhem kódu při všeobecném používání.
V rámci dnešního článku si nastíníme, co že to vůbec QR kód je. Jaké vlastnostmi a hodnoty může obsahovat, a kde se s ním běžně v rámci praxe můžete setkat.
Jak funguje profesionální QR kód?
Stejně jako všechny jiné druhy čárových kódů, musí mít také QR kód svůj specifický generátor. Rozdílem ale je, že zatím co na klasické čárové kódy potřebujete specifické čtečky a databáze, tak QR kód naopak dokážete identifikovat víceméně jakýmkoliv zařízením, které je osazené fotoaparátem a zároveň inteligentním systémem.
Nejdříve musíte dodat, jaké informace nutně potřebujete zakódovat do QR. Následně se o jeho sestavení postará generátor QR kódů. Na rozdíl od různých jiných druhů kódů můžete používat i veřejně dostupné generátory. Jejich spolehlivost je ale minimální oproti standardnímu profesionálnímu generátoru.
Speciální variantou jsou dynamické QR kódy
Občas ale potřebujete použít kód také na takové druhy dat, které se mohou měnit. Případem mohou být například dynamické QR kódy. Pokud potřebujete v rámci QR kódu načíst například kontaktní údaje, které ale můžete i měnit, tak není žádný problém takovou hodnotu splnit! V praxi se můžeme s dynamickými QR kódy potkávat v rámci očkovacích certifikátů. Jednotlivé certifikáty mají konkrétní platnost a mohou se pravidelně aktualizovat tou formou, že načtou aktuální údaje vždy, kdykoliv je aplikace zapnutá.
Kdepak se takové kódy prakticky používají?
QR kódy můžeme stejně jako různé jiné čárové kódy, potkávat víceméně opravdu kdekoliv. Generují je důležité zdroje, jako mohou být banky. V posledních letech se například rozšířil trend skenování platebních údajů pomocí QR kódu ve vyúčtování. Výhodou je tady pochopitelně jistá eliminace všech možných překlepů, které mohou vzniknout. Najdete je ale často i u počítačových her, například při potvrzování přátelství nebo pozvánkách.