Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zdraví

Předčasná menopauza vás může překvapit i před 40. rokem života

Menopauza souvisí s přirozeným stárnutím ženského těla a utlumením funkce rozmnožovací soustavy. Přirozenou součástí tohoto procesu jsou i změny hormonální soustavy. Průměrný věk pro menopauzu je 51 let. U některých žen však může menopauza nastat dříve, než se očekává, a to před 40. rokem života. Tomu se říká předčasná menopauza.

Jaké jsou příčiny předčasné menopauzy?

Příčiny předčasné menopauzy nejsou vždy jasné. V některých případech může souviset s genetickými faktory nebo zdravotním stavem. Na vině mohou být i některá chronická onemocnění spojená s imunitou. Předčasná menopauza může být také důsledkem poškození vaječníků v důsledku operace nebo chemoterapie. Rizikové jsou také některé prodělané choroby jako příušnice nebo tuberkulóza anebo genetická onemocnění.

Důsledky předčasné menopauzy

Vlivem tohoto stavu samozřejmě dochází k utlumení funkce ženských rozmnožovacích orgánů. To může být překvapením po nejednu ženu, která odkládala mateřství do vyššího věku. Kromě psychického dopadu zjištění, že již nemůžete mít děti, může předčasná menopauza vést i k dalším zdravotním problémům. Náhlý pokles hladiny estrogenu může způsobit návaly horka, vaginální suchost a problémy se spánkem. Estrogen je také důležitý pro zdraví kostí. Předčasná menopauza proto může také zvýšit riziko osteoporózy. Doprovodné příznaky předčasné menopauzy se od vedlejších příznaků běžné menopauzy příliš neliší.

Zmírněte negativní příznaky bylinkami

K dispozici jsou možnosti, které vám pomohou zmírnit příznaky předčasné menopauzy a ochránit vaše zdraví. Můžete například užívat bylinné doplňky bohaté na fytoestrogeny. Jedná se o rostlinné sloučeniny, které napodobují účinky estrogenu v těle a mohou pomoci zmírnit příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení a vaginální suchost. Dobrými zdroji fytoestrogenů jsou sója, lněná semínka a některé druhy ovoce a zeleniny. Pozitivní vliv má v tomto ohledu i kotvičník zemní, který pozitivně ovlivňuje hormonální soustavu u žen. Můžete také vyzkoušet hormonální substituční léčbu pod dohledem zdravotnického pracovníka, která zmírní vaše příznaky a sníží riziko osteoporózy. Využití kotvičníku je v tomto případě ale méně zatěžující a má rychlý účinek. Negativní důsledky předčasné menopauzy můžete zmírnit také zdravou stravou s dostatkem vitamínu D a pravidelným cvičením.

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button