Některé ženy mají štěstí a ke krásné pleti jim stačí základní kosmetika. Jiné však bojují o to, aby dobře vypadaly každý den. Problémy s pletí mohou mít řadu podob, dnes se zaměříme na aknózní pleť. Trápí nejen puberťačky, pěkně zabrat dává i třicátnicím.
Akné
Akné je problém dlouhodobý a jeho léčba rozhodně patří do rukou lékaře. Příčin ucpávání mazových žláz a vlivů na celkový vznik choroby je mnoho – zkažené zuby, problémy s trávením, stres a další. Různými přípravky z drogerie pokožce většinou nepomůžete, projevy této choroby můžete jen zhoršit.
Od mírných projevů po těžké
Rozdíl je samozřejmě v tom, zda máte na tváři pár vyrážek například ze stresu, kde běžná kosmetika určená na problematickou pleť zabere, nebo jde u vás o mnohaletý problém. Pokud jste dosud investovali pouze do obyčejné kosmetiky a výsledky nikde, je načase zajít ke kožnímu lékaři a do lékárny. Vaše pleť totiž potřebuje ošetření speciálními přípravky, možná až na bázi antibiotik.
Jak se zbavit pupínků
Zlepšení stavu pokožky postižené akné trvá dlouhé období. Zázraky nelze čekat za několik dní. Léčba spočívá v tom, že lékař se snaží zabránit vzniku nových projevů nemoci a zároveň léčí již přítomné projevy. Léčba se přizpůsobuje každému pacientovi na míru a je důležité dodržovat doporučení lékaře. Vyplatí se však držet níže uvedených zásad.
Všeobecné pokyny
- Denní pravidelné čištění pokožky vhodnými přípravky.
- Nevymačkávat žádné akné, uhry ani zanícené vyrážky. Zákroky absolvovat u kosmetičky.
- Pravidelný pobyt na slunci, ale s mírou.
- Pravidelně vyměňovat ručník na obličej a postižená místa na těle, nejlépe denně.
Kosmetika a lékárenské přípravky
- Používání přípravků, které vysušují postižená místa a uvolňují póry. Doporučují se přípravky s obsahem kyseliny salicylové, retinové, síry a podobně.
- Antibiotické přípravky s obsahem erythromycinu potlačují záněty a šíření bakterií.
- Hormonální přípravky s obsahem estrogenů snižují aktivitu mazových žláz.
- Vitamin A a jeho deriváty se využívají při těžkých formách akné. Má však nežádoucí účinky například na játra nebo srážení krve, důležité jsou tedy pravidelné krevní testy. Nesmí se užívat v těhotenství, mohou způsobit těžké poruchy plodu, dokonce se nedoporučuje otěhotnět ještě dva roky po jejich vysazení.
- Léčba speciálními přístroji, laser, různá světla a terapie mohou zmírnit jizvy už po vyléčení akné.