Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zdraví

Proč je slezina důležitým orgánem a jak ji posílit?

Slezina tvoří součást imunitního systému lidského těla. Jejím úkolem je filtrovat lymfu, odbourávat odpadní, tedy již odumřelé červené krvinky, zároveň ale také vytváří nové, a to nejenom krvinky, ale také krevní destičky. Z toho vyplývá, že nedílnou součástí a motorem lymfatického oběhu v našem těle. Jak poznáme, že naše lymfa není v pořádku? Ukážou nám to změny na mandlích, protože právě mandle jsou orgánem tvořícím s lymfou sehranou dvojici. 

Slezina pohledem tradiční medicíny

Z pohledu tradiční čínské medicíny se slezina řadí k orgánům spadajícím do zemského elementu a ty zodpovídají za funkci trávicího procesu. Reprezentuje tedy zemskou čchi, která řeší otázku, zda jsme sami sebou. Při oslabení zemského elementu přichází pocit nejistoty a značné obavy. Může potom docházet k problémům s trávením, k alergiím i tělesnou hmotností a látkovou výměnou. Jde o vnější vlivy, které musíme strávit. Zemská čchi má na starosti rozklad tělesné i duševní potravy a následně rozeslání této energie po celém těle. Zároveň podněcuje obnovu krve, čili slezina obstarává také krvetvorbu (v tomto bodě se klasická medicína shodne s tou čínskou). Zároveň v čínské medicíně představuje slezina místo, kde vzniká životní energie. 

Energii, kterou čerpáme z přijatého – to je slezina. Pokud je zdravá, potom to, co přijmeme, nás také posílí. Jestliže je ovšem oslabená, pak nám přijatá potrava naopak působí potíže. Z pohledu tradiční čínské medicíny však nejde jenom o jídlo, i když samozřejmě i to je ve hře. Jedná se hlavně o nepravidelnost v jídle, pokrmy, které se pro nás nehodí, spěšně konzumované jídlo, nebo snězené s velkou nechutí. Pokud toto převedeme i na duchovní stránku, pak hovoříme o nikdy nekončícím přemýšlení. Oslabení přináší nejistotu v životě, kdy nad vším zbytečně hloubáme, nedokážeme odpustit křivdy a být nad věcí, chybí nám soustředění i chuť učit se.  Energie potom stagnuje, což přináší rozmanité potíže s trávením nebo i další symptomy jako závratě. 

Jak se potíže se slezinou projevují

Problémy signalizuje pestrá škála potíží. Kromě trávicích problémů jde zejména o oslabení imunity, dále závratě a mžitky před očima, nepravidelnosti v menstruaci, ale také deprese a celková únava, nadváha a obezita

Signálem, že se slezinou něco není v pořádku, jsou nejčastěji oteklé mandle a také čepy na mandlích, které se projevují zkaženým dechem. Slezinu s tímto orgánem totiž spojuje lymfa. Dále může jít i o bolesti v hrudníku, tedy v jeho levé polovině, často tato bolest směřuje do levé lopatky. Můžete trpět rychlým bušením srdce i potížemi s dýcháním. Objevují se poruchy krvetvorby, tedy křečové žíly a praskání žilek. Vyskytnout se mohou hemeroidy. Také se nedostatky na slezině projeví silnější chutí na sladké.

Jak slezinu a její energii posílit? 

Naštěstí existuje dostatečné množství přírodních prostředků, s jejichž pomocí můžeme funkci sleziny posílit. V tomto případě hovoříme o polysacharidech a také flavonoidech. Při potížích se slezinou je užitečné zavést do jídelníčku některá dietní opatření. Především jde o to, podpořit podíl teplé stravy, a to zejména na podzim a v zimě. Naopak v těchto ročních obdobích se co nejvíce vystříhat konzumace syrových potravin. Nejvhodnější úpravou jídla je nepříliš dlouhé vaření a také dušení. Zapomeňte na mléko, které slezinu oslabuje i studené nápoje. Také není vhodné jíst večer. Skvělými potravinami, které slezinu podpoří, jsou ovesné vločky, pohanka či jáhly a luštěnina (hrách, cizrna, fazole, čočka), brambory a batáty. Dobrá je zelenina v tepelné úpravě, třeba červená řepa, zelí či mrkev. Nezapomínejte na polévky, které zahřejí a rovněž koření, které prohřátí těla pomáhá, tedy třeba zázvor, kurkuma, pepř, česnek nebo majoránka či hřebíček. Jezte kuřecí, jehněčí a hovězí, z ryb dávejte přednost tuňákovi a makrele. Doplňte jídelníček o vlašské ořechy. 

Bylinky a doplňky stravy pro posílení sleziny

Chcete-li slezinu podpořit, základem je rovněž snaha vyhnout se stresu a užívat si klid. Někdy je ale na místě také sáhnout po přírodních pomocnících, které v rámci posílení sleziny dokážou hotové „zázraky“. Je jich dlouhá řada, pojďme se podívat na některé z nich.

Zkuste echinaceu i kopřivu

O posílení imunity a tím pádem i sleziny se postará echinacea. Čaj z kopřivy čistí krev, což samozřejmě působí i na činnost sleziny. Užitečný je rovněž čaj z řepíku lékařského či z kořene smetanky lékařské, čili pampelišky. Na posílení trávení, tedy sleziny i žaludku se výborně hodí puškvorec obecný. Imunitní aparát slezinu nevyjímaje a také cévy povzbudí i ženšen. 

TIP: Dobré je při posilujících kůrách na slezinu kombinovat například ženšen s pampeliškou, tím se postaráme jak o celkovou očistu tohoto orgánu, tak i o jeho regeneraci, což je velmi účinný tandem.

Účinný dangšen a ostropestřec mariánský

Harmonizaci a stimulaci funkcí sleziny zajistí také kořen dangšenu s podobnými účinky jako ženšen. Kvůli spojení sleziny a slinivky je dobré přibrat k očistě i ostropestřec mariánský, ten pomáhá regeneraci žlučníku a jater, tím pomůžeme celému imunitnímu systému. 

Houba pro posílení čchi 

Kromě popisovaných bylinek ale můžete využít také houbu maitake s vysokým obsahem polysacharidů betaglukanů, které jako součást tradiční čínské medicíny významně posilují čchi, tedy energii sleziny a žaludku. Betaglukany působí také antioxidačně. 
Minimální obsah betaglukanů by u kapslí z maitake měl být 40 %. Výtažek z maitake, čili trsnatce lupenitého či v překladu tančící houby významně podporuje zdravé fungování imunitního systému a pročišťující účinky. Houba podle čínské medicíny podporuje přeměnu potravy na čchi a krev. Podporuje chuť k jídlu, díky ní dojde k ustálení hmotnosti. Posiluje rovněž ledviny, protože jejich výživa dle čínské medicíny probíhá právě přes slezinu.

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button