Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zdraví

Proteiny hrají důležitou úlohu při regeneraci svalů

Proteiny neboli bílkoviny jsou pro lidské tělo nepostradatelnou živinou, jelikož hrají důležitou roli při budování a regeneraci svalové hmoty. Významnou úlohu mají také pro zachování zdravých kostí, správné fungování imunitního systému a hormonů. Oproti tukům si je lidské tělo nedokáže dlouhodobě uložit, takže je potřeba je denně přijímat. Zejména sportovci by měli přijímat více bílkovin. A jak poskytnout tělu co nejvíce bílkovin? 

Příjem bílkovin pomáhá i při hubnutí

Doporučený denní příjem bílkovin činí u nesportujícího člověka zhruba 1-1,2 g na kilogram tělesné hmotnosti. U sportovců, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu, by se pak měl denní příjem bílkovin pohybovat kolem 1,5 – 2 g na kilogram hmotnosti. Mimo jiné je příjem proteinů prospěšný i při hubnutí, jelikož jejich dostatečný příjem zamezí ztrátě svalové hmoty, díky tomu je tak hubnutí snadnější. 

Zdroje živočišných bílkovin

Nejčastěji dělíme proteiny podle původu, a to do 2 základních skupin na rostlinné a živočišné. Bohatým zdrojem bílkovin živočišného původu jsou například ryby a mořské plody, vejce, červené maso (hovězí, vepřové či zvěřina) a řada mléčných výrobků, jako jsou sýry, jogurty či mléko. 

Živočišné bílkoviny řada sportovců také přijímá jako doplňky stravy pro sportovce, které představují hodnotný a rychlý zdroj dostatečného množství bílkovin. Oblibě se zejména těší Whey proteiny neboli syrovátkový protein, jež patří mezi jeden z nejlepších zdrojů bílkovin. Velice populární jsou i proteinové tyčinky a proteinové nápoje, které si lze vzít kamkoliv s sebou. 

Zdroje rostlinných bílkovin

Velmi cenným zdrojem bílkovin je samozřejmě i rostlinná strava. Rostlinné proteiny však na rozdíl od živočišných bílkovin obsahují nižší spektrum esenciálních aminokyselin, proto je vhodné kombinovat různé zdroje rostlinných bílkovin a zajistit jejich vyšší příjem. 

Mezi významné zdroje bílkovin rostlinného původu patří luštěniny, jako jsou cizrna, čočka, fazole, hrách apod. Bílkoviny rostlinného původu lze také užívat v rámci fitness výživy. Mezi nejčastěji užívané vegan proteiny patří sójový, hrachový, konopný a rýžový, popř. jejich kombinace. Jako rychlý zdroj bílkovin poslouží též veganské proteinové tyčinky

Kvalitní zdroje proteinů najdete v internetovém obchodě Insidefit.cz, určitě vyzkoušejte i naše další produkty:

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button