Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Rodina a cestování

Stinné stránky slunce. Slunce potřebujeme, ale může i uškodit.

Od června do září nás slunce, voda a vlahé letní noci lákají ven do přírody. Radost ze života a aktivitu ovšem může ztlumit nesnesitelné vedro a žár. Poruchy krevního oběhu, úpal a spálená kůže představují stinné stránky tohoto ročního období. Je dobré naučit se jim předcházet.

Blahodárné účinky slunečního světla

Sluneční světlo je pro organismus nepostradatelné. Podněcuje krevní oběh, zvyšuje obsah kyslíku v krvi, posiluje imunitní systém a zlepšuje náladu. Ale příliš slunce škodí zdraví, především pokožce. Úpal není jen varovným signálem, nýbrž i prvním příznakem poškození kůže, které se může projevit i jiným způsobem.

Obávaná rakovina kůže

Od roku 1950 je nebezpečí rakoviny kůže z nadměrného slunečního záření šestkrát vyšší. Zvýšení výskytu melanomu vědci zdůvodňují ztenčováním ozonové vrstvy v zemské atmosféře, která tak propouští více ultrafialového (UV) záření. 

  • Dlouhovlnné UV záření (typ A), způsobující předčasné stárnutí kůže, zůstává po celý rok zhruba stejně intenzivní. 
  • Krátkovlnné UV paprsky (typ B) jsou odpovědné za hnědnutí kůže, protože v pigmentových buňkách podporují tvorbu hnědého barviva melaninu. 

Příliš dlouhý pobyt na slunci bez náležité ochrany způsobuje, že paprsky poškozují pokožku a může dojít ke vzniku obávané rakoviny kůže. Opalovací prostředky proto musejí obsahovat jak filtr UVA, tak i UVB.

Jak na úpal

Při lehkém úpalu (často postihuje děti) lze snadno a rychle pomoci:

  • Postižená místa zchlaďte vlhkými obklady.
  • Lehce zarudlá místa lze zklidnit koupelí ve vlažném podmáslí: vápník a lecitin, minerální látky a stopové prvky utiší podrážděnou kůži. Přilijte do vody ve vaně asi dva litry podmáslí. Zůstaňte ve vaně asi 15 minut. 
  • Na spálenou kůži použijte k tomu určené antialergické gely a masti.

Doporučení

Když teploty stoupají, žádá si tělo přísun ovocných pochoutek. Právě vitamíny a minerály obsažené v ovoci jsou tou nejlepší výživou pro svaly po skončení častých letních sportovních aktivit.

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button