Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Rodina a cestování

Stres může být zdravý! To jste nevěděli?

Stres aktivuje tělesné funkce, motivuje k rozhodnému jednání a povzbuzuje ke špičkovým výkonům. Je-li však hektičnosti v běžném životě, přetíženosti v zaměstnání nebo duševního strádání příliš, vzniká negativní stres, který může být příčinou zdravotních problémů. A to je zcela zbytečné.

Pozitivní a negativní stres

Člověk se často dobrovolně uchyluje do stresu, aby měl nějaký impuls nebo aby se dokázal rychleji vypořádat s nepříjemným úkolem či situací. Vlastně můžeme říci, že provokuje sám sebe, tělesně či duševně. Znají to vrcholoví sportovci i lidé, kteří plní pracovní závazky nejlépe “pod tlakem”. Většina z nich zažívá právě po pozitivním stresu nesmírně intenzivní pocit uspokojení – zdá se jim, že si umí poradit se životem a že sami dokážou plnit obtížné úkoly. Stává se to však jen tehdy, když požadavky na vlastní výkonnost nejsou příliš vysoké. 

Je těžké vysvětlit, proč každý člověk definuje stres jinak: co je pro jednoho zátěží, může být pro druhého motorem. Každý si proto musí sám pro sebe rozhodnout, kdy se jeho pozitivní stres mění v negativní.

Stresové situace a jak se jim vyhnout

Příčina stresu není jen v nedostatku času. Mnohem častěji je důsledkem situací, v nichž jsme vystaveni určitému tlaku.

  • Domácí stres zahrnuje veškeré problémy, které si způsobujeme my sami, například neustálá nedochvilnost, odsouvání problémů, neschopnost odmítnout a říci ne, neschopnost přijmout kritiku. Jak z toho ven? Vytyčte si jasné priority. Položte si otázky: Co musím udělat a kdy? Musím určité věci vůbec vyřizovat? Nemám přesunout své úkoly na ostatní?
  • Problémy v partnerství nebo s přáteli se často dají jen obtížně vyřešit. Nestyďte se přijmout pomoc zvenčí.
  • Stres zvenčí vzniká také jako důsledek neustálých podnětů, jimž je člověk denně vystavován. Zde je důležité umět si udržet odstup a vědomě vkládat chvíle klidu a relaxace.

A jak to máte se stresem vy?

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button