Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zdraví

Úrazy na pracovní cestě mohou být zapeklitou otázkou. Kdy máte právo na náhradu od zaměstnavatele?

Pracovní úrazy jsou poměrně dost složitou záležitostí. A to hlavně proto, že jenom málokdo má takové štěstí, aby měl zaměstnavatele, který ve sto procentech dokáže převzít zodpovědnost za případné újmy zaměstnanců, které se mohou stát.

O to více specifické je to v případě, kdy se bavíme o pracovních cestách. Kdy ale máte právo na náhradu a kdy naopak nejde o práci? To zjistíte právě dnes!

Jak je to s cestami do práce?

Cesta do práce a cesta z práce je velice specifická věc. Pokud cestujete za nepříznivých okolností za jasného příkazu nebo nutné potřeby vašeho zaměstnavatele, tak se dost možná můžeme bavit o tom, že došlo k pracovnímu úrazy. V opačném případě jde ale o váš čas mimo zaměstnání a nemůže se tak jednat o pracovní úraz. Zásadním problém ale může vzniknout v moment, kdy chcete dokázat první variantu. Bez například povolávací SMS je totiž jenom velice složité dokázat tuto skutečnost.

Rozdílné je to na pracovních cestách

Jenže pokud nejde o cestu do práce, ale pracovní cestu, tak se bavíme o zcela odlišném případě. V takový moment už je nutné říct, že jste v zaměstnání, a to i když se vám nepočítá hodinová mzda. Typickým příkladem může být parta řemeslníků. Každý přijede po své trase, kde si je vyzvedne zaměstnavatel. V ten moment již nastupují do práce, leč se jim hodinová mzda začne počítat od příjezdu na stavbu. A v daný moment je už i odškodnění za pracovní úraz kvůli nehodě nasnadě, jako povinnost zaměstnavatele.

Jedná se o velice ošemetné téma

Podobné pracovní úrazy jsou ale všeobecně problémem už jenom kvůli tomu, že je velice složité dokázat, jak to vůbec je. Kdy jste doopravdy v pracovním nasazení, a kdy naopak ne? Často v tomto rozhodování mohou rozhodnout i detaily, jako je kupříkladu stanovení hodinové mzdy od nástupu do po výstup. Většinou ale bývá v zájmu jak zaměstnavatele, tak i zaměstnance, aby se pracovní úrazy dokázaly vyřešit v klidu a uvnitř firmy, namísto nepříjemností, které mohou vzniknout při zkoumání situace inspekcí nebo policí České republiky.

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button