Povislá pokožka a zarudnutí po probděné noci? Pupínky na těle po alkoholovém opojení? Boláky při dlouhodobé stresové zátěži? Všechny tyto situace mají společné jmenovatele – nezdravý životní styl a špatný jídelníček. Kůže je zrcadlem života, který dotyčný vede. Při chronickém stresu, nedostatku spánku, přílišné konzumaci alkoholu nebo nezdravých potravin dochází ke zhoršení stavu pokožky. Objevují se záněty, zarudnutí, pupínky, boláky a černé tečky, pokožka může být sinalá a povislá. V takovém případě je nutné učinit zásadní změny, které pomohou navrátit pokožce jas.
Kůže jako tělesný orgán
Málokdo si uvědomuje, že pokožka je největším vnějším orgánem lidského těla. Přibližně dva metry čtvereční kůže chrání vnitřní orgány před poškozením a bakteriemi, které se mohou dostat do organismu. Při poškození a poškození pokožky hrozí infekce a vznik zánětů. K zánětlivým reakcím může dojít také zevnitř, protože veškeré orgány spolu spolupracují a špatná strava se může odrazit na stavu pokožky. Při nadměrné konzumaci sacharidů, tuků a dalších nezdravých potravin pak hrozí akné, na které je první pomocí pěnivý čisticí gel Sébium, ale také dodržování správné stravy.
Co jíš, tak vypadáš
Jídelníček souvisí se vzhledem, doslova. A nejde jen o hmotnost, ale nezdravé potraviny ovlivňují také vzhled pokožky. Zarudnutí nebo k bolestivým reakcím dochází po požití alergenů, které se mohou vyskytovat u výrobků s obsahem lepku nebo laktózy. Mezi alergeny patří také některé druhy ovoce a zeleniny, typicky po větším množství snězených jahod hrozí kopřivka. Nebezpečí se skrývá v korýších a mořských rybách, také v některých druzích sýrů, v uzeninách, špenátu, rajčatech, ananasu, avokádu, grepu nebo čokoládě. Alergická reakce může nastat po konzumaci výrobků s vysokým obsahem barviv nebo konzervačních látek.
Pleť bez akné pomocí potravin
Z čeho se musí skládat jídelníček, aby pleť byla vyživená a snížilo se riziko zánětů a akné? Musí sestávat z potravin s nízkým nebo středním glykemickým indexem, naopak je vhodné vyřadit sladké a tučné potraviny, solené snacky, alkoholické a kofeinové nápoje, sladké sycené limonády. Zařadit se musí potraviny s významným obsahem vlákniny včetně celozrnných výrobků, libové maso, vejce, luštěniny a obilniny. Zdravé tuky se skrývají v ořeších a avokádu, naopak vitamín E v pšeničných klíčcích. Čistou pleť zajistí také několik dávek čerstvé zeleniny, vhodné jsou okurky, květák, mrkev nebo brokolice.
Spánek jako lék
Mezi další léky, které přirozeně zlepšují pokožku, je obyčejný spánek. Tedy pro mnoho lidí neobyčejný, protože trpí insomnií nebo spánkovou deprivací. Dostatek spánku zmenšuje riziko rozvoje zánětů v těle a zlepšuje metabolizování vitamínů a minerálů, které podporují svěžest a mladistvý vzhled pokožky. Pro krásnou pleť se doporučuje též přestat kouřit nebo trávit méně času před modrými obrazovkami, škodlivé je rovněž opalování na slunci nebo v soláriu bez ochranných krémů proti UVA a UVB záření.