éto je doba zavařování. Zvláště, když máme vlastní zahradu. Každý kus ovoce, který nesníme v čerstvém stavu, který nerozdáme příbuzným a známým, se vyplatí zpracovat. Jak? Zavařit ho – tedy sterilovat. Jak na to?
Sterilizace versus sterilace
Základem každého zavařování je sterilace, která bývá někdy nesprávně označována jako sterilizace. Jaký je rozdíl mezi sterilizací a sterilací?
- Sterilizací by měly projít sklenice, do kterých budeme zavařovat.
- Sterilací pak ovoce a zelenina, kterou hodláme zavařovat a uchovat na zimu.
Princip sterilace
- Pojďme se se sterilací seznámit podrobněji. Sterilace je povaření kompotu (zeleniny, masa …) při teplotě 75 až 85 stupňů Celsia, kterou se umrtví rozkladné mikroorganismy v ovoci (zelenině …). Při vaření uniká ze sklenice teplý vzduch a ve sklenici vzniká částečné vzduchoprázdno.
- Po zchladnutí vnější vzduch přetlakem přitiskne víčko na gumový kroužek.
Víčko pevně drží a zabraňuje vnikání nového vzduchu do sklenic a tím vnikání nechtěné nákazy. Kompot a jiné dobře sterilované produkty se potom nekazí.
Zavařovací hrnec – hrnec na sterilaci
Sterilaci je dobré provádět ve sterilačním hrnci.
- Sklenice postavíme na vložku, zalijeme téměř celé vodou; menší sklenice s dobře utěsněnými víčky mohou být i potopeny. Voda, kterou zaléváme, má být vlažná nebo chladná.
- Hrnec přiklopíme a zasuneme teploměr. Jakmile teplota dostoupí výše udané v předpise, odečteme čas.
Po skončené sterilace odklopíme hrnec a odklopený necháme asi tři minuty chladnout. Pak sklenice vyjmeme, postavíme na stůl, kde je přihodíme vyždímanými utěrkami namočenými ve studené vodě. Takto chlazené ovoce neměkne a neztrácí barvu.
Sterilovat ovoce bez zavařovacího hrnce? Jde to!
Dnes se již striktně sterilace (zavařování) neprovádí pouze v zavařovacím hrnci. Módní se stává zavařování v elektrické troubě, horkovzdušné troubě, mikrovlnné troubě, a dokonce i v myčce na nádobí.