Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zprávy

Viróza, chřipka, nebo covid-19?

Ode dneška (5. 10. 2020) máme opět nouzový stav. Je za ním coronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění, pro které se vžil název covid-19. Toto označení prohlásila za oficiální Světová zdravotnická organizace již v únoru 2020. Zatímco o covidu-19 toho víme poměrně mnoho, přestáváme si uvědomovat, že podzim je spojen především s klasickou chřipkou a běžnými virózami. Dokážete je od sebe rozlišit?

Chřipka versus viróza

  • Zatímco chřipka se projevuje velmi rychlým nástupem příznaků; nastupující virózu charakterizuje poněkud pomalejší počáteční průběh, často spojený s pálením v nose a škrábáním v krku. 
  • Zatímco u chřipky je běžné, že teplota významně přesahuje 38 °C, u virózy se teplota nemusí objevit vůbec, případně pouze jako lehce zvýšená. 
  • Rýma se u chřipky prakticky nevyskytuje, když už, tak velmi výjimečně, nejčastěji v poslední fázi; to virózu často provází ucpaný nos
  • Obě onemocnění, tedy chřipka i viróza, jsou doprovázeny kašlem. U chřipky je to převážně suchý kašel. 
  • Zatímco někteří jedinci zvládnou chřipku za 7 dnů, u jiných může trvat i dva týdny; z virózy je člověk venku většinou za 7 až 9 dnů
  • Rozdíl mezi chřipkou a běžnou virózou je také v délce rekonvalescence. U virózy nám na to, abychom se po odeznění akutní fáze dostali do formy, stačí většinou 14 dnů. S chřipkou je to komplikovanější – někdo zvládne rekonvalescenci v řádu týdnů, jiný k tomu potřebuje i měsíce.

Chřipka versus covid-19

Vzhledem k tomu, že covid-19 se svými příznaky a průběhem velmi podobá klasické chřipce, která nás opakovaně každý rok provází již po mnoho let, odlišit nákazu koronavirem od nákazy běžným chřipkovým virem není na první pohled vůbec jednoduché. V dnešním článku jsme se zaměřili na to, jak rozlišit virózu od chřipky. Rozeznat však chřipku od covidu-19 je v některých případech nemožné. Budete-li na vážkách, zda váš organismus napadl koronavir nebo vir „obyčejné“ chřipky, neváhejte, a nechte se otestovat.

Milena

Tak to jsem já. Milena, Ta, co píše.

Související články

Back to top button