Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Rodina a cestování

Pivní lázně, jejich účinky a kam za nimi vyrazit

Věhlas českého pivovarství a lázeňství sahá hluboko do naší historie a dodnes se jejich tradice udržuje. Propojením těchto dvou oborů tak vzniklo nové odvětví lázeňství, které se stává oblíbeným trendem, a proto se pivní lázně objevují čím dál častěji v hotelích nebo wellness centrech a bývají často i součástí samotných pivovarů. Provozem pivních lázní se takto otevřela nová cesta k podpoře cestovního ruchu v regionech.

Stručná historie pivních lázní

Pivní lázně mají dlouhou historii, která sahá až do starověkého Egypta a Mezopotámie. Tenkrát se však zatím jednalo o vodní koupele s příměsí obilného sladu, neboť chmel se začal do pivních koupelí přidávat až okolo 8. století našeho letopočtu. Pivní lázně se posléze rozšířily i do antického Říma, kde byly však dostupné jen pro bohatší a mocnější vrstvu obyvatel. V průběhu středověku údajně využívaly ženy mláto a jiný pivovarský odpad jako přísady do koupelí, ale všeobecně vzato v tuto dobu pivní lázně upadly v zapomnění. Svatá Hildegarda z Bingenu, známá také pod přezdívkou Sybila Rýnská žijící ve 12. století věřila, že pivo dokáže vrátit ztracenou životní sílu, udržovat pleť zdravou a léčit deprese. Podle některých historických zdrojů si pruská královna Luise von Preussen z 18. století aplikovala pravidelné pivní zábaly pro péči o dekolt a ňadra.

Postupem času a vývojem vědeckého poznání se tak potvrdilo, že přiměřená konzumace piva má velmi příznivý vliv na zdraví člověka, například pro lepší spánek, zmírnění nervového napětí a pro lepší rovnováhu ženských hormonů. Rovněž se ukázalo, že pivo, a především suroviny pro výrobu piva (slad, chmel, kvasnice) mají léčivé účinky i při „působení zvenčí“ – přes lidskou pokožku.

Zdroj: https://elements.envato.com/medicinal-hops-cones-P3AVBH4

Účinky pivního wellness

Pivní lázně spojily účinky teplé vody a přírodních složek piva, které byly vědecky dokázány:

1) Relaxace a snížení nervového napětí

Horká voda a chmelové aroma piva pomáhají uvolnit od stresu snížením hladinu stresových hormonů, a naopak dochází ke zvýšení hladiny endorfinů, tzv. hormonů štěstí, které působí relaxačně.

2) Stimulace krevního oběhu

Při ponoření do teplé vody se rozšiřují cévy, zlepšuje se krevní cirkulace a tím i prokrvení svalů a tkání.

3) Detoxikace a výživa pokožky

Pivní lázeň pomáhá otevírat póry, regulovat kožní maz a tím přispět k odstraňování odpadních látek z kůže díky obsaženým antioxidantům. Ty pochází z kvasnic a chmele, působí protizánětlivě a zpomalují proces stárnutí. Pivo a jeho ingredience obsahují také širokou škálu vitamínů (zejména vitamíny skupiny B) a minerálů, které mají regenerační a hydratační vliv na kůži a pleť.

Pivní lázně jsou velmi vhodné pro lidi s chronickými kožními chorobami jako je například atopický ekzém, lupénka či akné.

4) Uvolnění svalů a kloubů

Horký pivní roztok pomáhá uvolnit svalstvo a může ulevit od bolavých kloubů jejich prohřátím. Pivní koupel se také proto doporučuje absolvovat po fyzické námaze či sportovním výkonu.

5) Zlepšení spánku

Pivní lázně jsou ideální relaxační procedurou, která může efektivně snížit napětí, a to může vést k lepšímu spánku a odpočinku.

Pozor: Pivní procedury zahrnující horkou lázeň nejsou vhodné pro osoby s vysokým krevním tlakem, po operacích srdce a těhotné ženy od druhého trimestru. Do pivní koupele by taktéž neměly vstupovat osoby s infekcemi, kožními lézemi, akutními záněty nebo alergií na přísady obsažené v koupeli.

Zdroj: Wellness Hotel Monopol

Pivní lázně s ubytováním

Efektivní pivní relax formou lázně by měl být založen osvědčených postupech a kvalitních surovinách. Teplota vody v lázni by se měla pohybovat mezi 35–45 °C, do které se následně přidá buď pivní extrakt, chmelový extrakt a sušené pivovarské kvasnice nebo samotné pivo, které by však nemělo být filtrované, ani pasterizované kvůli poklesu množství prospěšných látek.

Příkladem správné pivní balneo praxe je Wellness Hotel Pivovar Monopol v Teplicích, ve městě, kde Lázně Teplice prosluly díky léčivým pramenům, a tak Monopol navazuje a inovuje tuto tradici provozem pivních lázní, kde vyváženou recepturu koupele připravuje samotná sládková pivovaru. Do koupele přidává dostatečné množství peletovaného chmele a kvasnic přímo z pivovarského tanku. K samotné koupeli lze od obsluhy dostat další kvasnice k aplikaci pleťové masky. U těchto koupelí je většinou samozřejmostí degustace piva, která zajistí přísun tekutin a minerálních látek i zevnitř. V Monopolu si dokonce můžete natočit pivo sami rovnou z výčepu, který se nachází hned vedle vany. Koupel by měla trvat 30 až 90 minut, poté se procedura zakončuje zábalem a odpočinkem například v krásném pokoji hotelu Monopol. 

Autor: Karolína Vitvarová

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button