Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zprávy

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný! Nejdříve je však třeba se postit.

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem. Pro křesťany je to svátek nejvýznamnější. Předchází mu dlouhý čas příprav – čtyřicetidenní půst, který se dodržoval celá staletí. Půst začíná Popeleční středou (letos připadá na 17. únor). Nevztahuje se jen na jídlo, ale na celý způsob života. Aspoň v minulosti tomu tak bylo. 

Postní doba – velký půst (Quadragesima)

Jak to bylo kdysi:

  • Ustaly taneční zábavy, veselé společenské večírky, na venkově skončily společné přástky. 
  • V době půstu každá žena předla doma sama, zmlkl zpěv a ozývaly se jen vážné postní písně.
  • Z ženského kroje zmizely pestré barvy a bohatě zdobené součásti. 
  • Muži odložili dýmky a celou dobu nezavadili o alkohol. 

Strava v období předvelikonočního půstu

Předvelikonoční půst, který vystřídal období vánočního hodování a masopustní nestřídmosti, od základu změnil také stravování našich předků. Strava byla velmi jednoduchá. Skládala se z různých moučných jídel, kaší, brambor, luštěnin, sušeného ovoce. Vařily se jednoduché polévky a omáčky, velmi se využívalo kvašené zelí, které se jedlo i syrové s krajícem suchého chleba (z dnešního pohledu ideální kombinace pro zdravou výživu a redukční dietu). Dospělým se doporučovalo celkově omezovat množství stravy během dne, až večer se snědlo trochu kysaného zelí nebo ovoce a chléb. Dnes bychom to považovali za ideální kontrastní odlehčovací dny po vánočním a novoročním hodování.

V období půstu nebylo dovoleno jíst maso, a to ani v neděli. Někdo se dokonce zřekl i mléka, sýrů a vajec – tedy potravin, které pocházely od teplokrevných zvířat. 

Velikonoční svátky patří k nejstarším svátkům vůbec. Jejich základní podstatou z dob předkřesťanských bylo vítání jara, v přeneseném slova smyslu vítězství života nad smrtí. A tak to vnímá většina z nás dodnes.

Autor: Milena Pavlínová

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button