Zprávy

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný! Nejdříve je však třeba se postit.

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem. Pro křesťany je to svátek nejvýznamnější. Předchází mu dlouhý čas příprav – čtyřicetidenní půst, který se dodržoval celá staletí. Půst začíná Popeleční středou (letos připadá na 17. únor). Nevztahuje se jen na jídlo, ale na celý způsob života. Aspoň v minulosti tomu tak bylo. 

Postní doba – velký půst (Quadragesima)

Jak to bylo kdysi:

  • Ustaly taneční zábavy, veselé společenské večírky, na venkově skončily společné přástky. 
  • V době půstu každá žena předla doma sama, zmlkl zpěv a ozývaly se jen vážné postní písně.
  • Z ženského kroje zmizely pestré barvy a bohatě zdobené součásti. 
  • Muži odložili dýmky a celou dobu nezavadili o alkohol. 

Strava v období předvelikonočního půstu

Předvelikonoční půst, který vystřídal období vánočního hodování a masopustní nestřídmosti, od základu změnil také stravování našich předků. Strava byla velmi jednoduchá. Skládala se z různých moučných jídel, kaší, brambor, luštěnin, sušeného ovoce. Vařily se jednoduché polévky a omáčky, velmi se využívalo kvašené zelí, které se jedlo i syrové s krajícem suchého chleba (z dnešního pohledu ideální kombinace pro zdravou výživu a redukční dietu). Dospělým se doporučovalo celkově omezovat množství stravy během dne, až večer se snědlo trochu kysaného zelí nebo ovoce a chléb. Dnes bychom to považovali za ideální kontrastní odlehčovací dny po vánočním a novoročním hodování.

V období půstu nebylo dovoleno jíst maso, a to ani v neděli. Někdo se dokonce zřekl i mléka, sýrů a vajec – tedy potravin, které pocházely od teplokrevných zvířat. 

Velikonoční svátky patří k nejstarším svátkům vůbec. Jejich základní podstatou z dob předkřesťanských bylo vítání jara, v přeneseném slova smyslu vítězství života nad smrtí. A tak to vnímá většina z nás dodnes.

Autor: Milena Pavlínová

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button