Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zprávy

Proč jsou tempery v dnešní době tak oblíbené?

Temperové barvy mají spoustu výhod, ale také celou řadu nevýhod. Proč jsou ale tak oblíbené. Na to se podíváme v tomto článku.  

Temperové barvy patří mezi velice oblíbené médium k malování obrazů. A to nejen na základních školách, ale také mezi zkušenými umělci. V následujících řádcích vám proto o tomto médiu prozradíme více informací.

Trocha té historie

Temperové barvyse používaly k malování obrazů už v dávné minulosti. Ještě před objevením oleje tak sloužily celé řadě umělců k deskové malbě nebo nástěnné malbě fresek. Koh i noor tempery ale s objevením olejových barev ustoupily poněkud do pozadí. A to především kvůli jejich vlastnostem, které v porovnání s olejem nevyznívaly v jejich prospěch.

Temperové barvy byly v té době náročné na přípravu. Pomyslný hřebíček do rakve pak přidal také samotný povrch, který nebyl tak dokonale hladký a bez znatelných tahů štětcem. Naopak olejomalba všechny tyto vlastnosti nabízela. A proto se velice rychle rozšířila mezi tehdejšími umělci, kteří ji záhy nahradili za do té doby oblíbené tempery.

Vlastnosti temper

Tempery ale přežily a našly si uplatnění v dnešním světě. Používají se především na základních školách, kde se malým i starším dětem pomáhají rozvíjet jejich umělecké cítění a kreativitu. Jsou také poměrně snadné na používání. Stačí je zředit vodou a máte skvělou barvu, díky níž je možné snadno napravovat už zaschlé chyby.

Mají totiž vysoké krycí vlastnosti podobné akrylovým barvám. Narozdíl od nich je ale možné temperové barvy znovu rozmýt a případnou chybu napravit. Velkou výhodou je také velice rychlé schnutí. Obrazy ale na druhou stranu nevydrží tak dlouho. Malby vytvoření s pomocí temper totiž nejsou světlostálé a navíc jsou spíše matné. Zasychání je ovšem možné regulovat některými přísadami. Tempery jsou vhodné především pro začátečníky a malíře, kteří nechtějí za vybavení utrácet příliš mnoho peněz.

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button