Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Recepty

Koření a zelené bylinky prakticky – část III.

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Medvědí česnek můžete pěstovat i na zahrádce. Nejlépe z cibulek, které si přinesete z lesa. Aby se mu u vás dařilo, musíte mu vytvořit podmínky, které mu budou připomínat jeho přirozené stanoviště v blízkosti potoků lužních nebo listnatých lesů. Většina z nás se však na medvědí česnek vypravuje do přírody. Obsahuje velké množství fytoncidů, které působí proti bakteriím. Nejúčinnější jsou čerstvé listy. Čím ještě je medvědí česnek tak výjimečný?

Účinky

Medvědí česnek působí povzbudivě na žlázy zažívacího traktu, brzdí růst škodlivých střevních bakterií, uklidňuje křeče hladkého svalstva a má kladný vliv na dýchání. Reguluje činnost tlustého střeva, působí na prokrvování koronárních cév. 

Jako léčivá rostlina se medvědí česnek používá ve formě čerstvě vylisované šťávy (3x denně půl lžičky). Doporučuje se při zánětech střev, ateroskleróze, nespavosti, chřipce, vysokém krevním tlaku a při nezánětlivých(!) žlučníkových potížích. O jeho léčebném využití je dobré se vždy poradit s lékařem.

Použití

Čerstvé, drobně rozsekané lístky medvědího česneku se přidávají do bílých polévek nebo omáček a všude tam, kde se přidává běžný česnek.

Kerblík setý (Anthriscus cerefolium)

Jedná se o nenáročnou, rychle rostoucí jednoletou bylinku podobnou petrželi. Sklízí se mladé a čerstvé lístky před rozkvětem. Na zimu je lze uchovat zmrazením. Kerblík je pověstný velkým množstvím vitamínu C, A, z minerálních látek obsahuje významné množství železa a hořčíku. 

Účinky

Má močopudné účinky, podporuje trávení a mírní nadýmání. Zvláště to poslední se někdy může hodit, co říkáte :-). 

Použití

Používají se mladé listy. Jakmile kerblík vykvete, listy již nesbíráme. Hodí se obdobně jako petrželka do salátů, majonéz, pomazánek, bylinkového másla, k sýrům, míchaným vajíčkům, omeletám, do polévek, omáček, k rybám a grilovaným masům.

Kopr vonný (Anethum graveolens)

Kopr vonný je aromatická bylina, která by neměla chybět v žádné zahradě. Pěstovat kopr zvládne naprosto každý. Proč byste ho měli pěstovat i vy? Čerstvá, mladá nať má značné množství vitamínu C, obsahuje provitamín A a celou řadu minerálních látek.

Účinky

  • Kopr podporuje chuť k jídlu. 
  • Působí proti nadýmání.
  • Je mírně močopudný a má uklidňující účinky. 

Použití

  • Kopr je vhodný do okurkového, rajčatového i bramborového salátu. 
  • Přidává se do bylinkových másel, tvarohových pomazánek, majonéz, omáček k rybám, do mletého masa, k vařenému masu a k vejcím. 
  • Někde se kopr přidává i do kysaného zelí. 
  • Mleté semeno kopru je vhodné i do salátů a pokrmů obsahujících česnek. 
  • Z koprové natě se vyrábí bylinkový ocet. 
  • Celá nať se semeny se přidává do nakládaných okurek, cibulek a pověstných kvašáků.

Milena

Tak to jsem já. Milena, Ta, co píše.

Související články

Back to top button