Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Móda a styl

Batika, voskovky na textil či sluneční barvy – a jdeme na to!

Před více než třiceti lety, kdy bylo batikování nesmírně populární, jsme vyvázali pět kruhů a obarvili vše na modro nebo na hnědo, protože jiné barvy většinou nebyly k sehnání. Uzly na látce se vyvazovaly pomocí provázků, a pak se batikované oděvy vařily v hrnci.

Batikování dnes

Dnes se batika opět vrátila, ale v docela jiné kvalitě. Díky novým barvám již není třeba textil vařit. Stačí barvu rozdělat, naaplikovat a máte hotovo. Je to opravdu jednoduché. Pracujte v ochranných rukavicích a na folii, aby se nezabarvila pracovní deska. 

Postup:

  • Na látce stačí udělat kruhový vývaz pomocí gumičky, nemusíte používat provázek. 
  • Poté na látku rovnoměrně aplikujte barvu, látku pořádně promačkejte, aby se barva uchytila na základu celého trička. 
  • Pak svůj výtvor zabalte do igelitu a alespoň dvě hodiny nechejte v teple. 
  • Po vybalení batikovou textilii propláchněte ve vlažné vodě.

Ovšem batikování není jediný způsob, jak své konfekční oblečení oživit či ozvláštnit. Prodávají se voskovky na textil, pořídit můžete také gelové pero či sluneční barvy.

Návrhářem díky voskovkám a slunečním barvám

Voskovky na textil na první pohled vypadají jako obyčejné voskové nebo olejové pastely, dá se s nimi malovat, ale dají se také stírat přes šablony. Dílo, které jimi vytvoříte, domalujete jednoduše pomocí gelového pera či dotečkujete textilní barvou. Práci s voskovkami zvládne opravdu každý.

Sluneční barvy, jimiž si můžete dozdobit oblečení, použijte pouze tehdy, když je slunečný horký den, protože jinak by se vám práce nedařila. Pracuje se na principu ustálování barev sluncem. 

  • Textil navlhčete, naneste tekutou sluneční barvu a ihned zakryjte místa, která mají zůstat světlá, a to různými šablonami nebo přírodními předměty, jako jsou například listy, a nechte na sluníčku schnout.
  • Po zaschnutí zůstanou zakrytá místa světlejší. 
  • Případně můžete obrazce domalovat ještě barvami na textil. 
  • Celé dílo zafixujte zažehlením.

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button