Rakovina je dozajista obávanou nemocí. Utkat se s ní není vůbec lehké. Mnohem jednodušší je zacílit na prevenci této choroby. Pokud se obávaná nemoc navíc ve vaší rodině již objevila, začněte s prevencí u sebe co nejdříve. V našem článku se nejprve zaměříme na léčivé neboli medicinální houby. V prevenci proti rakovině se jednoznačně osvědčily, svůj význam však mají i ve chvíli, když už se nádorové onemocnění objevilo. Kromě již zmíněných léčivých hub, se v dnešním článku zaměříme i na běžně dostupné potraviny, které v prevenci nádorových onemocnění mohou sehrát významnou roli.
Lesklokorka lesklá (ganoderma lucidum) – reishi
Tato houba dokáže velmi dobře chránit buněčnou DNA. Je totiž významným a účinným antioxidantem. Zabraňuje působení volných radikálů na buňky a tím zamezuje jejich poškozování. Působí preventivně proti samému vzniku rakoviny. Navíc je prokázáno, že lesklokorkalesklá brzdí růst nádorů, zejména v počátečních stádiích. Posilováním imunity vede organismus k aktivní imunitní odpovědi. Pomáhá tak tělu bojovat proti zhoubnému onemocnění vlastními silami. Výzkumy prokázaly, že reishi může být významným pomocníkem v prevenci rakoviny prsu a prostaty. V případě chemoterapie dodává tělu sílu, aby se vyrovnalo s jejími negativními účinky.
Housenice čínská – cordyceps
Také cordyceps velmi dobře chrání DNA, neboť se řadí k vysoce silným antioxidantům. Díky tomu, že:
- nabádá tělo, aby produkovalo více T a NK imunitních buněk,
- prodlužuje život bílým krvinkám,
- chrání ledviny před vedlejšími účinky chemoterapie,
Tato houba skvělá nejen jako prevence při nádorovém bujení, ale zároveň také jako doplněk při chemoterapii.
Rezavec šikmý – sibiřská čaga
Kromě toho, že čaga obsahuje velké množství betaglukanů (látky povzbuzující imunitu), poskytuje také vysoké množství kyseliny betulinové. Konzumací kyseliny betulinová dochází k takzvané apoptóze, což je chemický proces, následkem kterého dojde k odumírání škodlivých buněk v organismu. Tím pádem dochází také k omezení bujení a zastavení růstu nádorů. V místech, kde je sibiřská čaga hojně konzumována – především v Rusku – se vyskytuje rakovina střev a žaludku pouze ojediněle.
Outkovka pestrá – coriolus
I tato houba dokáže lidský organismus nastartovat k vyšší produkci NK imunitních buněk. Vše ostatní – tedy likvidace nádorových buněk, povzbuzení organismu, aby si tělo dokázalo NK buňky produkovat ve zvýšené míře, omezení nepříjemných vedlejších účinků chemoterapie a radioterapie – zůstává stejné jako v předešlých případech.
Potraviny ze spíže jako prevence nádorových onemocnění
Medicinální houby je dobré doplnit dalšími potravinami, které rovněž velmi významně napomáhají v prevenci a boji s rakovinou. Většinou je má doma každý z nás. O kterých potravinách je řeč?
- Pamatujte na zeleninu, o jejichž antioxidačních účincích se všeobecně ví. Jedinečná je v tomto ohledu brokolice, ale i na první pohled obyčejná rajčata, obsahující lykopen – účinnou látku zejména proti rakovině prostaty.
- Dělení rakovinných buněk zabraňuje také česnek – nejlépe v syrovém stavu.
- Čím dál více se v souvislosti s bojem proti rakovině hovoří o kurkuminu, který najdeme v kurkumě a zázvoru.
- K silným antioxidantům patří také zelený čaj a potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin.