Strach má tendenci vkrádat se do našich dnů a krást nám naše štěstí. Dokáže brát vše, co mu přijde pod ruku – zdraví, lásku, vitalitu, ba dokonce i holý život. Strach je jen velmi drzá a troufalá emoce, která se mylně domnívá, že je lepší než my sami. Netuší však, že chytřejší jsme my, proto dokážeme se strachem zatočit.
Strach a jeho projevy
Strach je negativní energie, kterou v daný moment žijeme. Zkresluje nám realitu tak, že vidíme okolní svět přes černé brýle. Cítíme ho v každé buňce svého těla. Prozrazujeme ho hlasem, který se nám chvěje. Znáte ten “knedlík” v krku? Cítili jste někdy “kámen” v žaludku? Strach lze opravdu vnímat každým kouskem těla – srdce se rozbuší, hruď se stáhne. Strach vyvolá “husí” kůži. Jakmile na sobě spozorujeme uvedené příznaky, je jasné, že se bojíme, že máme strach.
Kde se v nás strach bere?
Strach k nám přichází bez pozvání skrze naše myšlenky – stejně jako ostatní emoce. Jsou-li tyto myšlenky a emoce pozitivní, není třeba je řešit. Pozitivní emoce jsou tělu příjemné a prospěšné. Skrze ně dokážeme žít krásnou realitu.
Jeden moudrý člověk kdysi vyslovil teorii, že dědičné choroby v podstatě neexistují, že existují pouze dědičné myšlenky. A protože svět i svůj život vnímáme na základě pocitů, zkusme věnovat pozitivním myšlenkám a pozitivním emocím maximální pozornost. Pokud něčemu nerozumíme, pokud něco nechápeme, může to v nás vyvolat onu negativní energii – strach. Nebojme se tedy přicházet věcem na kloub, nebojme se pravdy. Pravda znamená smíření se s realitou, pravda tudíž zahání strach.
Se strachem je třeba se nejprve skamarádit
Když už jsme si sami svými myšlenkami strach přivodili, nezbývá nic jiného než ho pozvat dál. Ne nadarmo se říká, že přátele si máme držet u těla, nepřátele ještě blíž. Totéž platí také o strachu.
- Prvním krokem k utužení pošramocených vztahů mezi námi a strachem je přiznání si, že strach opravdu máme. Nemá smysl ho popírat, bránit se mu, nebo se mu dokonce vyhýbat. I přesto ho totiž budeme stále pociťovat. Při snaze strach potlačit narazíme na odpor, který vyvolá ještě větší odpor. Takto se strachu nezbavíme. Je třeba přijmout fakt, že strach prostě máme. Když připustíme jeho existenci, okamžitě pocítíme, jak se jeho vliv začíná vytrácet.
- V dalším kroku je dobré zjistit, při jaké konkrétní myšlence se strach objevuje. Tato myšlenka v kombinaci se strachem tvoří v naší hlavě podvědomý program. Děje se to automaticky. Stačí jedno slovo, na jehož základě ihned naše tělo a mysl reagují. A že jsme si takových programů za celý život vytvořili více než dost!
Příčiny strachů hledejme ve svém dětství
Proč právě tam?
- Různé názory a myšlenky nám byly neustále opakovány, dlouhá léta jsme v nich byli utvrzováni.
- Nakonec jsme těmto myšlenkám uvěřili do té míry, že jsme je začali považovat za pravdu.
- Díky tomu se v životě dostáváme do situací, z nichž máme strach a ani ve snu by nás nenapadlo, že jde pouze o podvědomé asociace negativních programů, které jsme si vytvořili v dětství.
Jak z toho ven? Přijměme odpovědnost za vlastní pocity! Svým strachům je třeba se postavit díky vlastním životním rozhodnutím.