Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Nadpřirozeno

Vánoce dříve aneb Staročeské vánoční svátky

Mnohdy místo stromečku zdobil stůl speciální slavnostní vánoční věnec z kynutého těsta s ozdobami, které dohromady tvořily jakýsi kužel.

Štědrovečerní tabule

Také štědrovečerní tabule měla jiný ráz. Místo exotického ovoce měly nezastupitelné místo různé křížaly – sušené švestky, jablka, hrušky, kdoulový sýr nebo dnes už skoro zapomenuté ovoce – mišpule. Nescházela jablka, podle kterých se věštila budoucnost (na průřezu se objevil buď kříž, nebo hvězdička), a vlašské ořechy, které předpověděly zdraví (zčernalé jádro = nemoc). Nescházel med, nejen jako oblíbená pochutina, ale hospodář jím mazal oplatky (místně také lívance, spařené buchty), které dával všem stolovníkům, aby byli celý další rok spokojení a zdraví. 

Ze sušeného ovoce, medu a někde i ořechů se vařívalo jídlo podobné hustému kompotu, které se krajově nazývalo různě, například muzika. Mělo posilovat svornost rodiny. 

Na vánočním stole většinou nescházel česnek pro zdraví a proti nečistým silám vůbec.

Vánoční cukroví

Vánoční cukroví mělo zcela jinou podobu než dnešní čajové pečivo, zákusky a dorty. Jedinými  druhy, které se dochovaly po léta, jsou perníčky a zázvorky. 

  • Původně se používal v roli pečiva bílý chléb, různé placky a lívance, později kynuté těsto. 
  • Posléze se objevuje vánočka, jablkové věnce a v městských domácnostech štrůdl. Často se vánočka nebo různé buchty a lívance máčely v medu, máku nebo ovocné kaši.

Co ještě se objevovalo na vánočním stole 

Na vánočním stole se objevovaly pro příští hojnost plodiny jako obilí, krupky, krupice, luštěniny, mák, šípky, houby, zelíV období Vánoc se mísily křesťanské tradice s dávnými svátky slunovratu, takže mnohé pečivo mělo i tvar placky – Slunce, pekly se různé věnce a vrkoče přizdobené sušeným ovocem a papírovými ozdobami zapíchnutými na špejli a zelenými ratolestmi. Pečivo bylo také nejčastějším dárkem pro děti a součást výslužky pro domácí čeleď.

Milena

Tak to jsem já. Milena, Ta, co píše.

Související články

Back to top button