Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Recepty

Zip sáčky pro všestranné využití, do domácnosti i do podnikání

Zip lock sáčky mají všestranné využití jak v domácnosti, tak i v podnikání. Z článku se dozvíte vlastnosti, výhody a univerzální použití sáčků na zip.

S takzvanými zip lock sáčky se asi všichni setkáváme každý den. Možná v nich doma skladujete koření, kávu či ovoce nebo v nich máte uložené maso v mrazáku. Některé firmy nebo i drobní podnikatelé do nich balí své výrobky všeho druhu. Jejich velkou výhodou je, že pokud plastová kolejnička zapadne do celé délky drážky, do vnitřku sáčku nepronikne vzduch. Takže jsou uzavíratelné zip sáčky skvělé pro manipulaci, uchovávání a přepravu potravin.

Krátká historie zip sáčku

Historie sáčku na zip je dlouhá asi jen sedmdesát let. Údajně ho vynalezl Borge Madsen z Dánska, který svůj patent roku 1951 prodal firmě vlastněné Stevenem Ausnitem. Ten se v USA pustil do experimentování s plastovými zipy. Původní zip dle dánského patentu byl podobný tomu klasickému: měl jezdce, kterým se sáček uzavíral. Jeho nevýhodou bylo, že ho museli k sáčku teplem přitavit. Ausnit vypátral, že lepší patent vyvinuli Japonci, neboť se v jejich verzi nemusel zip k sáčku přivařovat, ale už s ním byl vyroben, což zásadně snížilo náklady. A tak patent z Japonska také koupil. Koncem 60. let podnikatele napadlo balit do uzavíratelných sáčků potraviny a nabídnout je supermarketům. Uzavíratelné sáčky tak oslavily úspěch a od té doby šel její vývoj dále kupředu.

Vlastnosti a druhy zip lock sáčků

Materiálem pro výrobu zip sáčků je polyethylen s nízkou hustotou (LDPE), známý jako igelit. Jsou vyrobeny se speciálními drážkami (zipem), které do sebe při uzavření snadno zapadnou, pevně drží, a tak nehrozí samovolné otevření sáčku. Díky zipu lze sáčky uzavírat opakovaně, což je šetrné vůči životnímu prostředí.

Kvalitu uzavíratelných zipových sáčků ovlivňuje i jeho tloušťka, která se udává v mikronech (fyzikálně jde o mikrometry, tzn. 1 mikron odpovídá 0,001 milimetru). Ideální tloušťka sáčku je 40 mikronů. Všechny uzavíratelné zip sáčky s takovou tloušťkou lze výhodně sehnat například na e-shopu firmy Ecofol.

Díky těmto vlastnostem mají sáčky na zip široké spektrum využití.

Výhody sáčků na zip

Sáčky jsou díky zipu rychle a opakovaně uzavíratelné. Jsou pevné, dostatečně pružné, hygienické a především voděodolné. Výhodou je transparentnost uzavíratelného sáčku, kdy hned vidíte, co obsahuje, aniž byste ho museli rozbalit. Výhodná je i široká dostupnost rozměrů těchto sáčků, můžete do nich zabalit jak drobné korálky, tak potraviny větších velikostí.

Uzavíratelné sáčky se zipem ochrání obsah před vlhkostí, vzduchem, prachem či poškozením. Balení a třídění je díky sáčkům také hračka.

Zip sáčky na potraviny

Jak doma ve spíži, tak v potravinářském podniku mohou být uzavíratelné sáčky skvělou a praktickou volbou například pro balení čajů, bylin, drobného ovoce, kávy a koření, jejichž aroma umí uchovat po delší dobu. Jako potravinové sáčky je využívají také stravovací provozy.

Pro snadnou identifikaci obsahu sáčku se zipem nebo doplnění informací k jeho obsahu lze na uzavíratelné sáčky psát fixem nebo na ně nalepit etiketu s popisem. Například rychlouzavírací sáček s kořením tak můžete doplnit údajem o jeho hmotnosti a trvanlivosti.

Tip 1: Uzavíratelný zip sáček vám skvěle poslouží při marinování masa na gril. Stačí, když všechny marinovací ingredience nasypete a nalijete do sáčku s masem a pevně ho uzavřete. Maso posléze důkladně promněte a dejte odpočívat do ledničky, ze sáčku neunikne ani kapka oleje. Maso tak v uzavřeném sáčku více absorbuje marinádu a vy nebo vaši hosté si mohou pochutnat na vynikajícím grilovaném masu.

Tip 2: Pokud potřebujete nazdobit dort nebo jiné dezerty, můžete využít levnější variantu oproti cukrářské zdobičce. Vložte krém do zip sáčku s ustřiženou špičkou a můžete zdobit. Po pečlivém oplachu a vysušení se dá sáček využít opakovaně.

Pestré využití zip sáčků ve všech oborech

Malé rozměry sáčků na zip (4×6 cm, 6×8 cm, 7×10 cm) slouží k přehlednému uložení drobnějších galanterních výrobků (korálků, knoflíků), šperků, náušnic, šicích a kutilských potřeb.

V dílnách si je pochvalují pro přehledné třídění spojovacího materiálu, šroubků, hřebíků, matic či podložek. Jsou oblíbené například ve výrobě i prodeji nábytku pro uložení návodů, šroubů, vrutů a dalších součástek. Dále v automobilovém průmyslu pro organizaci jednotlivých součástek a nářadí.

V kancelářích jsou uzavíratelné zipové sáčky ideální pro náhradní náplně kancelářských potřeb, kancelářské spony, ochranu dokladů a důležitých dokumentů (např. v soudnictví a kriminalistice).

Slouží také dobře pro třídění semen pro zahrádkaření, balení léků a kosmetických přípravků. Jsou vhodné dokonce pro skladování sypkých materiálů.

Zip sáčky s potiskem pomohou budovat vaši značku

Na zakázku si můžete u Ecofolu objednat potisk rychlouzavíracích zip sáčků. Díky potisku může PVC sáček se zipem sloužit jako nosič reklamního sdělení, nápisů nebo firemního loga. Zipové sáčky vám mohou vyrobit i s dírkou pro možnost zavěšení.

Praktické tipy, jak využít zip lock sáčky v každé situaci

–        Můžete je použít k ochraně telefonu nebo PC před vlhkostí, např. v koupelně či na pláži.

–        Skvěle se hodí na dětské svačinky. Vybíravcům připravíte zvlášť do sáčků to, co má rád (oříšky, oplatky, ovoce, zeleninu, bonbony, sušené maso).

–        Nepostradatelné budou při letištní kontrole. V průhledném zip sáčku můžete bez obav vzít všechny kapaliny a krémy do 100 ml i elektroniku (mobil, tablet, nabíječky) na palubu letadla.

–        Uložte do sáčku bankovky a papírové doklady, aby vám nenavlhly například na vodáckém výletu.

–        Nasbírejte si do sáčků suvenýry z vašich cest. Písek, mušle, kamínky nebo i magnetky z obchodu dopravíte v pořádku domů.

–        Zip sáčky také dobře poslouží jako bezpečnostní obaly. Stačí vložit křehký předmět, nafouknout a uzavřít.

Autorka: Karolína Vitvarová

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button