Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Recepty

Na měkko, na hniličku, nebo na tvrdo?

ejce jsou nesmírně cennou potravinou pro výživu. Vždyť obsah vajíčka stačí vyživit ptačí zárodek. Vejce tedy obsahuje téměř všechny látky potřebné k výživě a růstu. Dnes už víme, že vejce mohou velmi dobře nahradit i maso.

Vejce na měkko

Vejce na měkko můžeme připravovat několikerým způsobem:

  1. Vejce vložíme do vřelé vody a vaříme 3 minuty.
  2. Vejce vložíme do studené vody a přivedeme k varu. Když voda začne vřít, vejce vyjmeme.
  3. Vejce rozbijeme do skleněné nebo porcelánové mističky či pohárku a postavíme do kastrolu s teplou vodou či do páry. Když bílek ztuhne a žloutek je tekutý, je vejce uvařeno na měkko.

Vejce uvařená na měkko ve skořápce přelijeme studenou vodou a rychle podáváme v kalíšku na vejce a jíme lžičkou. Jindy uvařená vejce rozbijeme do skleněného pohárku nebo misky a podáváme v nich. Upravovat vejce na měkko je vhodné pouze u vajec zaručeně zdravotně nezávadných a čerstvých.

Vejce na hniličku

Jedná se o vejce vařená tak, že bílek je úplně ztuhlý a žloutek kašovitý

  • Vejce vložíme do vřelé vody a vaříme 4 až 5 minut. 

Přelijeme studenou vodou a podáváme ve skořápce nebo oloupaná s omáčkami (smetanovou, koprovou, rajskou, s křenem, hořčicí, k dušené zelenině i dušeným bramborám).

Vejce na tvrdo

  • Vejce ponořená do vřelé vody vaříme 10 minut. 
  • Vejce ponořená do studené vody od začátku varu 8 minut. 

Uvařená vejce ponoříme na chvíli do studené vody a oloupáme. Vejce uvařená natvrdo můžeme použít nejrůznějším způsobem. Podáváme je jako samostatný pokrm s hořčicí nebo křenem, k omáčkám, zelenině i luštěninám. 

Vejce na tvrdo jsou základní ingrediencí do vaječných pomazánek a salátů; obalovaná je smažíme v těstíčku nebo mouce, vejci a housce; plníme je rozmanitými náplněmi; ozdobně jimi obkládáme pokrmy (chlebíčky, obložené mísy) nebo je zapékáme. Podáváme je se studenými omáčkami a majonézami.

MK Redakce

Přinášíme vám novinky ze světa, která zajímají především dámy. Inspirujte se a užívejte příjemné chvíle odpočinku u čtení. Píšeme pro vás články zajímavé a přínosné, tak aby se dobře četly.

Související články

Back to top button